Svijet
Палестинци неће признати Израел као јеврејску државу
ТЕЛ АВИВ - Палестински званичници истакли су данас да Палестинска управа неће никада признати Израел као јеврејску државу, након што је израелски премијер Бењамин Нетанијаху у понедељак предложио да обнови мораторијум на изградњу у јеврејским насељима на Западној обали, у замјену за тај услов.
Палестински преговарач Саеб Ерекат рекао је да такав захтјев неће никада бити прихваћен, а његов колега Набил Шаат је додао да влада у Рамали неће толерисати дјелимично замрзавање изградње и да мораторијум такође мора важити и у источном Јерусалиму.
Ерекат је оцијенио да Нетанијаху „игра игре” с том понудом и да не постоји веза између насеља и националног карактера Израела.
„Не видим релевантност између његових обавеза на основу међународног закона и његовог покушаја да дефинише природу Израела. Надам се да ће престати да игра те игре и да ће почети мировни процес заустављањем насељавања”, рекао је Ерекат.
Званичник Палестинске ослободилачке организације (ПЛО) Јасер Абед Рабо оптужио је Нетанијахуа да користи тај приједлог да ослаби имиџ америчког предсједника Барака Обаме на Блиском истоку.
Рабо је рекао да Нетанијаху почиње да уништава мировни процес и да је изнио понуду да скрене пажњу с разматрања кључних питања.
Портпарол Стејт департмента Филип Кроули је рекао да „обе стране морају предузети кораке да бисмо видјели неопходне услове за наставак преговора”, избјегавши очито да одговори на Нетанијахуов приједлог, пише данас „Вашингтон пост”.
„Ако палестинско руководство буде рекло недвосмислено да његов народ признаје Израел као домовину јеврејског народа, ја ћу бити спреман да сазовем моју владу и тражим даљу суспензију,” рекао је Нетанијаху на сједници парламента (Кнесета).
Најтиражнији израелски лист „Једиот ахронот” коментарише данас у онлајн издању да је Нетанијаху поставио услове које Палестинци не могу да испуне, али да је, у принципу, пристао на наставак замрзавања изградње у насељима.
Извори блиски Нетанијахуу рекли су да приједлози које је изнио нису његова коначна понуда и да су дискусије у току како би се размотрило шта да се тражи заузврат.
САД су поновиле да очекују продужење мораторијума који је истекао 26. септембра. После тога су тек обновљени директни мировни преговори запали у кризу и тренутно су у застоју.
Абас је унапријед упозорио да ће престати да преговора ако се не продужи мораторијум на изградњу кућа за Јевреје за земљи на којој Палестинци планирају да оснују своју државу.
У више од 100 насеља на Западној обали и у источном Јерусалиму живи готово пола милиона Јевреја. Насеља се сматрају нелегалним по међународном праву, што Израел оспорава.
Палестински званичници су више пута објаснили да би признање Израела као јеврејске државе компромитовало права израелских Арапа који чине петину од 7,6 милиона становника Израела. Поред тога, утицало би и на право на повратак палестинских избјеглица на данашњу територију Израела, на које се позива палестинска страна.
ПЛО је званично признао право државе Израел да живи у миру и сигурности прије потписивања привременог мировног споразума 1993. године у Бијелој кући.
Израел је претходно потписао мировни споразум с Египтом 1979. и после с Јорданом 2004 године, али у тим документима се не помиње признавање Израела као јеврејске државе.