Društvo

Министарство представило стратегију унапређења положаја инвалида

БАЊА ЛУКА - Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске данас је представило Стратегију унапређења друштвеног положаја лица са инвалидитетом у РС у периоду од 2010. до 2015. године.


Њени предложени циљеви намијењени су побољшању положаја и изједначавању могућности лица са инвалидитетом, њихових старатеља и и законских заступника.

Национални координатор за унапређење положаја особа са инвалидитетом у РС Оливера Мастикоса рекла је ће ова стартегија Влади РС показати шта је то неопходно лицима са инвалидитетом у складу са њиховим потребама и међународним документима, а организацијама са инвалидитетом консензус шта је то што та лица желе.


"Нисам задовољна положајем лица са инвалидитетом у РС, али десиле су се позитивне промјене када су у питању архитектонске баријере, које су олакшале и образовање тим лицима", истакла је Мастикоса.

Према њеним ријечима, питања лица са инвалидитетом се најчешће рјешавају на локалном нивоу, а поштивање права и пружање услуга које могу добити зависе од богатства општине.

"Постоје и одређени помаци када је у питању запошљавање лица са инвалидитетом, али они се још односе првенствено на људе које немају значајна социјална ограничења и то изазива незадовољство оне категорије која је изоловама због степена инвалидитета", рекла је Мастикоса.

Помоћник министра здравља и социјалне заштите РС Љубо Лепир нагласио је да је се приједлози Стратегије односе на широки дијапазон закона и правилника које ће бити неопходно измијенити да би се она реализовала.

"Обавеза сваког надлежног министарства, локалних заједница, институција, установа и других субјеката друштвеног дјеловања биће да креирају своје годишње акционе планове и буџете који ће омогућити ефикасно провођење задатих циљева ове стратегије", додао је Лепир.

Он је појаснио да су у процесу израде Стратегије и акционих планова као консултанти била укључена и лица са инвалидитетом, представници организација лица са инвалидитетом и стручњаци из различитих области.

"Овим документом заступа се приступ да се сва питања значајна за особе са инвалидитетом рјешавају у постојећим секторима у којима се рјешавају за читаво становништво", додао је Лепир.

У РС се процјењује да тренутно има између 130 000 и 150 000 становника који се могу окарактерисати као лица са инвалидитетом.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog