Društvo
Нецензурирано: Маргетићу пријете убиством
ЗАГРЕБ - Један од помагача у скривању ратног злочинца Миљенка Бајића, који је ухапшен јуче у Хрватској послије шест година бјекства, пријетио је новинару Домагоју Маргетићу убиством, преноси портал www.necenzurirano.com.
Исти извор наводи да је ријеч о лицу чији су иницијали И.А., које је почетком септембра било један од информатора Маргетића о кретању и скривању, као и логистичарима одбјеглог Бајића, који је осуђен на шест година затвора због ратног злочина над српским цивилима у затвору Лора.
Маргетић је, како преноси портал, надлежним државним институцијама пренио информације добијене од И.А., који о својим сазнањима није обавијештавао државне органе иако је годинама знао за Бајићево кретање и тајна скровишта.
Како преноси портал, И.А. је јуче испред породичне куће Маргетићеве мајке пријетио новинару да ће га убити, јер је цинкао Бајића и њега.
Маргетић је о овим пријетњама одмах обавијестио Полицијску управу загребачку и Дражавно тужилаштво, те поднио кривичну пријаву против И.А. због пријетње убиством.
Миљенко Бајић, који је због ратног злочина над српским цивилима у затвору Лора осуђен на шест година затвора, ухапшен је јуче у селу Жежевица, код Омиша, послије шест година бјекства и пребачен је у сплитски затвор.
Бајић се налазио у бјекству откада је, за вријеме суђења за злочине у Лори, одлуком Врховног суда, оптуженим војним полицајцима одређен притвор. Нестао је заједно са оптуженим Јосипом Бикићем Чопом, који се изненада појавио на сплитском суду крајем 2008. године.
Врховни суд Хрватске у марту 2007. године потврдио је неправоснажну пресуду Жупанијског суда у Сплиту по којој су осморица бивших припадника Војне полиције осуђена на укупно 53 године затвора због ратног злочина против цивилног становништва почињеног у љето 1992. године у сплитском затвору Лора, када су до смрти премлаћена двојица цивила српске националности - Ненад Кнежевић и Гојко Буловић.
Од осуђених из случаја Лора у бјекству су и даље шеф Војноистражног центра Томислав Дуић и чувар Емилијо Бунгур.
Кроз Лору је током рата прошло више од 1 000 српских цивила и ратних заробљеника, највећим дијелом припадника ЈНА заробљених у БиХ 1992. године. У Лори су затвореници били масовно и брутално мучени и пребијани, а осим два цивила за чије убиство је осуђено особље Лоре, процјењује се да је из тог затвора одведено и убијено око 60 ратних заробљеника којима се губи сваки траг.