Politika
Радмановић: Прошло је вријеме интервенција
БАЊА ЛУКА - Члан Предсједништва БиХ из РС Небојша Радмановић рекао је данас, поводом захтјева предсједавајућег Предсједништва Хариса Силајџића и хрватског члана Иве Комшића, да је позивање ОХР-а да интервенише давно прошло вријеме.
''Савјет за провођење мира давно се опредијелио да ОХР мора да заврши посао, јер нас кочи на нашем путу према ЕУ", рекао је Радмановић коментаришући закључак друга два члана Предсједништва да затраже од ОХР-а тумачење Пословника ове институције, због немогућности да се без Радмановића одржи ванредна сједница и разматра наводно антидејтонско дјеловање предсједавајућег Савјета министара БиХ Николе Шпирића.
Радмановић је за "Глас Српске" изјавио да су они који хоће да враћају ОХР у игру као прије неколико година на потпуно погрешном путу и јасно је да не желе у Европску унију.
Он је поновио да не постоји никаква одговорност Шпирића за кршење Дејтона у укупном његовом раду за четири године предсједавања Савјету министара, а "да постоји било каква одговорност у вези са кршењем Дејтона, онда би Силајџић давно настрадао".
"Ако већ траже ставове високог представника, онда су требало да их траже за ставове које су њих двојица износили претходних година, и то веома често, а који су биле потпуно антидејтонске. Такво коришћење Пословника као што је то замислио Силајџић и мислио да ћу ја учествовати у томе, потпуно је немогуће. То је покушај злоупотребе Предсједништва БиХ, вјероватно у предизборне сврхе'', истакао је Радмановић.
Радмановић је рекао да закључак који су донијели Комшић и Силајџић не производи правно дејство ни за кога и да сматра да нема потребе улагати вето на ту одлуку, јер она не производи никакво правно дејство.
''На крају сједница није ни одржана, а закључак је вјероватно донесен на консултацијама Комшића и Силајџића и није валидан. Вето се улаже у складу са пословником Предсједништва БиХ и на тачно наведене ствари које ради Предсједништво, а ово није у надлежности Предсједништва, зато и кажем да се ради о злоупотреби институције. На сједницама Предсједништва БиХ не могу се разматрати изјаве било кога, па ни изјаве Шпирића'', нагласио је Радмановић.
Ванредну сједницу заказао је Силајџић, који је тражио да се разматрају изјаве Шпирића "којима се заговара сецесија једног дијела БиХ". Шпирић је раније рекао да, ако су Албанци 150 година сањали сан о независном Косову и на прагу су добити и службену потврду, и Срби у Републици Српској имају право на исто. Он је прије два дана изјавио да Српску из БиХ може да отјера само Сарајево.
Силајџић и Комшић најавили су да ће затражити од ОХР-а, као овлаштеног тумача Дејтонског споразума, тумачење Устава БиХ и Пословника о раду ове институције. Силајџић и Комшић појаснили су овај потез тиме да се Радмановић данас није одазвао позиву за сједницу, нити је одредио члана кабинета, који ће га представљати какао прописује члан 11 и 33 Пословника о раду.
У саопштењу из Предсједништва БиХ наводи се да ће Силајџић и Комшић размотрити и уставну и законску могућност покретања поступка за утврђивање одговорности предсједавајућег Савјета министара БиХ Николе Шпирића због изјава којима се "угрожава уставни поредак, суверенитет и територијални интегритет БиХ".