Svijet

Лисабонски самит о НАТО-у у 21. вијеку

ВАШИНГТОН – Главне теме новембарског самита НАТО у Лисабону, биће ревитализациија западне алијансе у 21. вијеку и њена улога у Авганистану, а разговараће се и о мисији НАТО на Косову, саопштио је данас Пентагон.


Подсекретар Министарства одбране Мишел Флурноа задужена за политику, изјавила је да ће главна тема самита бити такозвана мапа пута за нови свијет, односно план ревитализације НАТО у 21. веку, и мисија НАТО као алијансе у Авганистану.

Према њеним ријечима, у Лисабону ће се разговарати и о мисији НАТО на Косову, где алијанса има још око 9.000 војника.

САД стављају нагласак на обуку локалних снага безбједности да би оне на крају дошле у позицију да преузму водећу улогу у одржавању безбједности. Принцип по коме радимо је "заједно смо дошли, заједно одлазимо", рекла је она.

Свака одлука о новом смањењу снага у јужној српској покрајини биће донијета на нивоу алијансе, додала је Флурноа, која је оцијенила да та мисија НАТО добро напредује.

Поводом плана за ревитализацију НАТО, она је рекла да су последње промјене у стратешком концепту извршене су 1999. године, а САД би жељеле да се промијене инфраструктура и организација.

"Имамо низ приједлога за реформу у погледу командне структуре, агенција, институција и одбора НАТО, као и финансијске реформе", рекла је Флурноа. Она је поменула приједлоге да се број агенција смањи са 14 на три, а одбора са 400 на 200.

Флурноа је истакла да би САД жељеле да оживи Савјет НАТО-Русија. Лидери ће процијенити како алијанса дјелује и одредити фазе напретка и одржати кохезију међународних снага у Авганистану, рекла је Флурноа.

"Приближавамо се броју од 150.000 војника у Авганистану, од којих 45.000 нису америчке", рекла је она.

Један од приоритета самита, према њеним ријечима, је и ракетна одбрана, и САД се надају да ће НАТО прихватити противракетну одбрану као своју мисију.

Та обрана ће бити усмјерена на пријетње из Ирана и ни на који начин неће бити усмјерена на Русију, рекла је Флурноа и изразила очекивање да ће и Русија то прихватити, пошто би укључење руских радара у тај систем противракетне одбране било од користи.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog