5yjbVu3hm7c

Svijet

Медведев на тему: Демократија у Русији

Данашња демократија у Русији боља је од оне од прије пет година, увјерен је Дмитриј Медведев.


 

Модернизација економије и политичког система у Русији нема алтернативу. Ово је предсједник Дмитриј Медведев изјавио у петак наступајући на Свјетском политичком форуму у Јарослављу. Он је говорио о специфичностима развоја демократије у земљи.

Демократија се не може наметнути људима „одозго", она почиње само у случају да грађанин сам себи каже: „Слободан сам," сигуран је предсједник Русије. Предсједник државе је изложио своје мишљење о томе којим критеријумима треба да одговара држава XXI вијека, какви могу бити универзални стандарди демократије. Предсједник Русије је навео пет захтјева које сматра главнима.

- Као прво, то је правно оваплоћење хуманистичких вриједности и идеала. Сматрам да је други стандард способност државе да обезбјеђује и одржава висок ниво технолошког развоја. Стимулисање научне дјелатности, стимулисање иновација производи довољну количину социјалних добара за постизање достојанственог нивоа живота. Сматрам да је врло важно да се истакне да је сиромаштво једно од пријетњи по демократију. Јер, очигледно је да сиромашан човјек не може да буде слободан. Покушаји насађивања спољашњих демократских форми у сиромашним државама, а то се дешавало, а дешава се и данас, и ми знамо за ове земље, врло често доводе или до хаоса или до диктатуре. Истовремено с пооштравањем политичких промјена у таквим земљама треба помагати њихов економски развој.

Још један стандард, по ријечима предсједника Русије, представља способност демократске државе да заштити своје грађане од напада преступних заједница. Као сљедећу специфичност слободног друштва Дмитриј Медведев је навео висок ниво културе, образовања, средстава за комуникацију и размјену информација. Као пети еталон предсједник државе је навео личну убијеђеност човјека у то да живи у демократском друштву. Главно је да стандарди демократије треба да буду међународно признати, изјавио је Дмитриј Медведев. 

- Само то их чини дјелотворнима. Притом је важно то што стандарди који се заједнички стварају не могу бити двоструки, не могу бити лукави. Пошто их свако ко учествује у њиховом стварању мјери по себи. Дакле, све државе би могле да их прате без бојазни да ће бити искориштени за ограничавање суверенитета и мијешања у њихове унутрашње ствари. Или као нека демагошка метода за притисак у корист економских и геополитичких интереса појединих земаља. А понекад просто да би се задовољиле баналне предрасуде појединих лидера. Узгред речено, аргументи ове врсте су се користили и у погледу Русије. Истовремено с праведном критиком коју редовно чујемо и коју врло позитивно доживљавамо, с времена на вријеме Русија наилази на неправедне, а и просто крајње тенденциозне оцјене нашег политичког система.


Демократски процес у Русији развија се постепено. „Она демократија која постоји данас боља је од оне од прије пет година," увјерен је Дмитриј Медведев.

Русија је, ван сваке сумње, демократска. У Русији постоји демократија. Да, она је млада, незрела, несавршена, неискусна, али је ипак демократија. Налазимо се на самом почетку пута и у овом смислу имамо на чему да радимо, али смо слободни.

Не постоји никаква алтернатива за модернизацију екомоније и политички систем Русије, истакао је Дмитриј Медведев наступајући на Свјетском политичком форуму у Јарослављу.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog