Društvo
„Катпрес”: СПЦ размишља о постављању епископа за Аустрију
У Српској православној цркви се размишља о успостављању аустријске епархије са засебним епископом за око 400.000 вјерника у Аустрији, што је недавно потврдио и патријарх Иринеј, пише аустријска католичка агенција „Катпрес”.
Конкретни планови за сада не постоје, али ће о том питању бити разговарано на следећем засједању Светог синода, најавио је српски патријарх Иринеј, поводом предстојеће посјете Аустрији од 10. до 14. септембра.
У разговору са аустријским новинарима у Београду, патријарх Иринеј је рекао да подржава успостављање засебне епархије, са епископом који би имао стално сједиште у Аустрији, како би био ближи вјерницима.
Православни вјерници у Аустрији су тренутно под епархијом средњеевропском и епископом Константином, са сједиштем у Њемачкој.
Предстојећа посјета патријарха српског Аустрији прва је званична посјета иностранству патријарха Иринеја од његовог избора 22. јануара. Повод за посјету је 150. годишњица Црквене општине Свети Сава у Бечу.
Патријарх ће у Бечу, између осталих, разговарати с предсједником Аустрије Хајнцом Фишером и кардиналом Кристофом Шенборном.
Беч је један од четири највећа „српска града” у свијету, јер у њему живи око 200.000 Срба. Претходни партријарх српски Павле посјетио је Беч два пута - 1993. и 2000. године.
У разговору с аустријским новинарима, патријарх Иринеј је рекао да му је лична жеља, а и жеља српске православне цркве, да дође до остварења посјете погларава римокатоличке цркве папе Бенедикта XVI Србији, подсјећа та католичка агенција.
Као могући термин наводи се прослава 1.700 годишњица миланског Едикта 2013. године у Нишу.
Овај догађај треба да води ка новом сусрету цркава истока и запада, истакао је патријарх српски, додајући да би у том контексту сусрет са папом Бенедиктом XVI био важан знак.
Међутим, још не постоји званичан позив, а према поглавару СПЦ, још је рано да би се то конкретизовало, а такав позив захтјева и ауторизацију светог Синода. Следећи свети Синод требало би да заседа почетком октобра, након интронизације партијарха Иринеја у Пећи.
Позитивни сигнали за овакав сусрет постоје и од стране католичке цркве у Србији. Према „Катпресу”, нунциус у Београду Ђорђо Лингуа је потврдио да је такав сусрет још далеко, али пожељан.
Након тешке фазе 90-их година, у којој Света столица никада није прекинула дипломатске односе са Србијом, евидентно је, наводи „Катпрес”, да је протеклих десет година дошло до новог приближавања двије цркве.