Svijet
Стејт департмент: Нема резолуције САД
ВАШИНГТОН – Стејт департмент је демантовао тврдње да САД припремају резолуцију за сједницу Генералне скупштине Уједињених нација, на којој ће тема бити мишљење Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности Косова.
“Нема такве резолуције”, истиче се у саопштењу Стејт департмента достављеном Танјугу.
Београдски дневник “Блиц” објавио је јуче да САД припремају своју резолуцију, у којој се траже преговори између Београда и Приштине и закључује непромјенљивост статуса Косова.
Како је рекао аналитичар Обрад Кесић, Вашингтон још није одлучио да ли да своју резолуцију преда директно или преко неке пријатељске земље, на примјер Албаније.
На сједници Генералне скупштине УН 9. септембра, једна од тачака дневног реда је резолуција коју је поднијела Србија.
Дипломатски извори у Њујорку потврдили су Танјугу да досад ниједан други приједлог резолуције није поднијет.
Србија је поднијела свој текст 28. јула, што је учињено да би се, уколико би била поднета још нека резолуција о истом питању, Генерална скупштина УН, према правилима процедуре, најпре изјашњавала о српском документу.
Према процедури, усвајање прве поднијете резолуције значило би истовремено одбацивање свих осталих предлога.
У британској мисији при УН, Танјугу је речено да су у току дипломатске консултације земаља ЕУ и, осим те опште формулације, у круговима Уније на Ист риверу није могло да се дође до било какве друге информације.
Не зна се, наиме, да ли се у оквиру консултација разговара о заједничком ставу према српској резолуцији, или о резолуцији коју би припремила сама Унија, а “зид тишине” дипломате објашњавају повјерљивошћу садржаја разговора.
Дипломате у Њујорку подсјећају да су консултације у УН уобичајена пракса, како би се обезбиједило да што више држава гласа за неки текст, што ће се и наставити до 9. септембра.
У српском приједлогу резолуције истиче се да једнострана сецесија не може бити прихватљив начин за рјешавање територијалних питања и Генералној скуспштини се предлаже да позове стране да пронађу узајамно прихватљиво рјешење за сва отворена питања путем мирног дијалога, у интересу мира, безбједности и сарадње у региону.
Текст сваке од поднијетих резолуција могуће је мијењати и допуњавати амандманима, али само уз сагласност подносиоца. Све, ипак, зависи од договора страна.