Društvo

Врање први српски град без најлон кеса

Врање ће од септембра бити први град у Србији без пластичних кеса, чиме ће бити спроведена недавна одлука Градског вијећа о забрани коришћења ПВЦ амбалаже за паковање бакалука, воћа, поврћа и других производа.


Чланица градске владе задужена за заштиту животне средине Нела Цветковић рекла је да ће одлука о забрани коришћења ПВЦ кеса ових дана бити достављена власницима трговинских радњи и других дућана.

Против оних који се не придржавају забране употребе пластичних кеса, комунална полиција примењиваће казнене мјере од јануара идуће године.

„Акција је добила све више поклоника и знатно пре званичне забране, јер макси дисконт, Фабрика хлеба и млека, пекаре и неке трговинске радње већ дуже пакују робу у биоразградиве и кесе од папира”, рекла је Нела Цветковић.

Према њеним ријечима, крајње је вријеме да се забрани употреба пластичних кеса, чије је време разградње од 400 до чак 1.000 година.

Кесе које нису од ПВЦ у додиру са влагом разграђују се за четири до 12 мјесеци, рекла је Нела Цветковић.

Процјењује се да се у продавницама, на двије пијаце и на другим мјестима у Врању дневно искористи више од 70.000 пластичних кеса.

Велики број пластичних кеса заврши на улицама и многим дивљим депонијама, али и на обалама Јужне Мораве.

„Месецима грађане и ђаке едукујемо и припремамо их да од септембра не користе пластичне кесе. О висини казни за трговце који се не придржавају забране употребе кеса одлучиће локална самоуправа”, рекла је Цветковићева.

Биоразградиве кесе производе се само у Новом Саду, Јагодини и Ваљеву. Домаћи произвођачи их за сада искључиво извозе у земље Европске уније, казала је Нела Цветковић.

У врањској локалној самоуправи су истакли да ће домаће произвођаче обавијестити да биоразградиву амбалажу производе и за српско тржиште.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog