Svijet

Уједињене нације се враћају у Сомалију

Уједињене нације, међународне дипломатске мисије и организације, после 17 година, обновиће присуство у Сомалији, земљи разореној грађанским ратовима и активношћу побуњеничких група. Из свјетске организације саопштено је да ће одлука бити реализована у року од два мјесеца.


Специјални изасланик генералног секретара УН за Сомалију Аугустин Махига казао је да је одлука о враћању у Сомалију донијета на основу иницијативе Бан Ки-муна.

Свјетска организација жели да, поред пријестонице Могадиша, успостави присуство и у отцијепљеној области Сомалиленд, и у аутономији Пунтленд.

„Извршићемо пренос амбасада и агенција, тренутно смјештених у Најробију, у Сомалију, на три локације. Прва је Пунтленд, друга Сомалиленд и трећа Могадишу”, казао је Махига на конференцији за новинаре у пријестоници Кеније Најробију.

Обраћању новинарима присуствовао је и премијер Сомалије Омар Абдирашид Али Шармарке.

Према ријечима Махиге, такав корак ће бити обезбијеђен повећаним присуством мировњака из Афричке уније, који ће бројати око 8.100 војника.

„Повећано присуство мировњака у Сомалији са 6.200 на 8.100 трупа обезбиједиће простор за размјештање Уједињених нација и међународне заједнице”, рекао је Махига.

Већина амбасада, сједишта хуманитарних организација и представништва Уједињених нација тренутно није смјештена на територији Сомалије, већ у Најробију.

Таква одлука донијета је због повећаног безбједносног ризика на Рогу Африке и готово цјелодневним оружаним сукобима у пријестоници Могадишуу.

Уједињене нације повукле су се из Сомалије 1993. године, а нешто касније затворена је и већина амбасада у земљи која већ 19 година нема ефикасну извршну власт.

Афричка унија је повећала број чланова мировне мисије после прошломјесечног напада у Уганди, када је убијено 76 људи, а одговорност за напад преузела сомалијска побуњеничка организација Ал Шабаб, повезана са Ал Каидом.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog