Svijet
Почело цементирање бушотине
ЊУ ОРЛЕАНС - "Бритиш петролеум" почео је данас да упумпава цемент у оштећену нафтну бушотину у Мексичком заливу, што је један од завршних корака у њеном коначном затварању, послије највеће еколошке катастрофе у историји САД.
Петнаест седмица послије оштећења бушотине и 21 дан након њеног затварања привременим поклопцем, велика нафтна мрља која се протезала стотинама километара великом брзином се разграђује и нестаје природним путем.
Званичници су ипак упозорили да предстоји велико чишћење Мексичког залива и да ће се дугорочни утицај загађења осјећати годинама, могуће и деценијама.
"Бритиш петролеум" јуче је успио да доведе бушотину под контролу, послије упумпавања тешких флуида у оштећену цијев, чиме је нафта потиснута назад у резервоаре испод морског дна.
Британски енергетски гигант почео је да упумпава цемент послије одобрења које су дале америчке власти.
Шеф операција америчке администрације у заливу Тад Ален рекао је да упумпавање цемента неће омести довршетак бушења помоћног бунара до средине августа, што би требало да трајно изолује оштећену цијев.
За затварање цијеви било је потребно 106 дана, послије разорне експлозије 20. априла, погибије 11 радника и потонућа платформе "Дипвотер хорајзон".
Процјењује се да је у међувремену у океан исцурјело 4,9 милиона барела нафте, што је довољно да се напуни 311 олимпијских базена, по чему је ово незапамћена поморска еколошка катастрофа.