Svijet
Њујорк: Критике градоначелнику због исламског центра код ''Нулте тачке''
ВАШИНГТОН - Конзервативци су критиковали градоначелника Њујорка Мајкла Блумберга због тога што је дозвољена изградња муслиманског културног центра недалеко од мјеста напада који су се догодили 11. септембра 2001. године.
Овај случај изазвао је дебату на националном нивоу, након што је градска комисија за градњу донијела једногласну одлуку да једна стара зграда, која се налази на мјесту планираног центра, не треба да добије статус објекта од посебне важности.
Противници градње муслиманског центра, у чијем је саставу и џамија, кажу да би то била издаја сјећања на жртве напада од 11. септембра, које су отетим путничким авионима извршили припадници милитантне групе Ал каиде.
Њемачки дневник "Зидојче цајтунг" наводи да је огорчење чланова породица жртава разумљиво.
"Против Блумбергове одлуке побунили су се прије свега конзервативци из остатка земље. Међу истакнутим противницима пројекта је и бивши предсједник Конгреса Њут Гингрич или отац `конзервативне револуције`, затим једна од `перјаница` крајњег десног крила републиканаца Сара Пејлин, те `Антиклеветничка лига`, јеврејска организација за људска права чији је предсједник Абе Фоксман један од лидера конзервативаца у САД", наводи њемачки дневник.
Критичари су се надали да ће зграда, која је направљена 1857. године, добити статус заштићеног објекта, јер су је погодили дијелови једног од отетих авиона који су се обрушили на куле Свјетског трговинског центра.
Међутим, према оцијени листа, Блумбергу није преостало ништа друго него да одобри изградњу џамије јер након напада 11. септембра 2001. године чак ни тадашњи предсједник САД Џорџ Буш и чланови његове администрације нису се усудили да отворено нападну ислам.
"Од првог дана правили су јасну разлику између исламских вјерника и исламских терориста. Наиме, слобода вјероисповјести била је много прије демократије и људских права једно од обиљежја националног идентитета у САД. И та слобода остаје недодирљива без обзира на осјећања чланова породица и политичке аргументе", пише "Зидојче цајтунг".
Планирани муслимански културни центар имаће 13 спратова, укључујући просторију за молитве и 500 мјеста за сједење. Неколико људи протестовало је послије објављивања одлуке комисије за градњу. Демонстранти су носили поруке које су гласиле "Ова џамија слави наше убице" и "Не глорификујте убице 3 000 људи".