Društvo

Грубешић: Напад у Бугојну је тероризам

САРАЈЕВО - Истрага у вези са нападом на полицијску станицу у Бугојну још траје и све иде у правцу подизања оптужница, изјавио је Срни портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић, истичући да Тужилаштво овај напад третира као кривично дјело тероризма.


Командант Штаба НАТО-а у БиХ генерал Дејвид Енјарт оцијенио је данас да је безбједносна ситуација у БиХ углавном стабилна и да је догађај у Бугојну од 27. јуна, када је нападнута Полицијска станица, "више дјело појединца него пријетећа појава на хоризонту у смислу неких других дјеловања".


Он сматра да велики број људи вјерује да је напад у Богојну терористички чин како би то искористили као пропаганду и у политичке сврхе.

Енјарт је нагласио да полицијске снаге у БиХ веома добро и професионално обављају посао, а да проблем представљају мине и експолозивна средства и да је вишак муниције опасност којом се БиХ треба озбиљно позабавити.

Он је закључио да БиХ није рањива на тероризам одређених радикалних група које постоје у њој и да свугдје у свијету има криминала и криминалаца које треба препустити полицији да се њима бави.

Члан Експертског тима југоисточне Европе за борбу против тероризма и организованог криминала Џевад Галијашевић је оцијенио да на Енјартову изјаву треба гледати као на изјаву веома добро информисане особе о феномену тероризма.

"То пред нас ставља проблем уопште борбе са радикалним исламистичким појавама које стоје иза тероризма, ако немамо америчку подршку за ту борбу. Ако вехабизам и радикални исламизам на Балкану има печат америчке обавјештајне и безбједносне политике, онда је наша могућност да успијемо у тој борби веома мала", рекао је Галијашевић Срни.

Према његовим ријечима, команданту НАТО-а штаба се мора рећи да питање извођења терористичке акције може бити чин појединца, али да оперативно припремање никада није чин појединца.

"Најтрагичније је да америчка политика жели да контролише терористе на Балкану а не да их побиједи и ухапси. То и јесте наш проблем и они су настали као ратни пројект америчке обавјештајне заједнице", рекао је Галијашевић.

Наводећи примјер за своју тврдњу Галијашевић је подсјетио да је руководилац Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ Алмир Џуво недавно указао да у БиХ постоји око 3 000 потенцијалних терориста а да истовремено први човјек НАТО -а у БиХ каже да је напад у Бугојну дјело појединца.

"Појединац не може сам себе обучити за употребу минско-експлозивних средстава нити сам од себе набавити минско-експлозивна средства. Појединац не може сам од себе одредити мету и циљеве терористичке акције. То ради група", додао је Галијашевић.

Он је напоменуо да је извршилац напада у Бугојну Харис Чаушевић Окс увезан са групом Ријада Рустемпашића, којима се суди за припремање терористичких напада.

"На исти начин сада се односе према човјеку који је пријетио да ће бацити бомбу на концерт Здравка Чолића. Тај је човјек чак рекао да би бацио бомбу да је имао", додао је Галијашевић.

Он је нагласио да набавити оружје у БиХ није проблем, као ни обучити се за његово кориштење и кориштење минско-експлозивних средстава.

"Добити логистичку и финансијску подршку у БиХ није проблем. Наше безбједносне агенције су разједињене и то што нам се дешава је посљедица негативног америчког односа према терористичој пријетњи у БиХ и на Балкану", рекао је Галијашевић.

У терористичком нападу на Полицијску станицу у Бугојну 27. јуна погинуо је полицајац Тарик Љубушкић, а шесторо људи је повријеђено.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog