n2cW-aAvACU

Svijet

Русија у рату са ватром

Tридесетодневни топлотни талас у Русији је проузроковао пожаре који су убили најмање 30 људи и уништили стотине домова.


Према извјештајима Министарства за ванредне ситуације, ватром је захвачено око 110.000 хектара. Јаки вјетрови који распирују пламен узроковали су евакуацију цијелих села, љетних кампова и болница. Хиљаде људи је напустило домове и остало без истих. Монги од њих су у привременим камповима.

Власти се боре да исконтролишу ситуацију, а специјални авиони за гашење пожара стално полијећу. Предсједник Русије Димитриј Медведев наредио је локалним властима да обезбиједе кров над главом онима који су остали без својих кућа.

''Након овог, невјероватно топлог љета, сигурно је да нас очекује хладна зима. Због тога морамо бар обезбједити привремене домове и одмах почети са градњом трајног смјештаја за људе. И Влада и регионалне администрације морају пажљиво располагати финасијама да би имали довољно средстава за ове потребе'', каже Медведев.

Премијер Русије Владимир Путин и министар Сергеј Шојгу се посјетили регион Нижњег Новогорода, један од оних нгдје је најгора ситуација.

''Искористићемо сву расположиву механизацију да поспремимо згаришта и саградимо нова и модерна села. Крајњи рок је 1. новембар 2010. године'', обећао је Путин.

Пет милијарди рубљи из федералног буџета ће бити премјештено и усмјерено за поновну изградњу у мјестима која су погођена пожарима.

Владимир Маркин, из канцеларије Тужилаштва каже да ће сви пропусти, ако их је било, бити истражени.

''Шумски пожари су се проширили у усмртили многе људе, уништили и оштетеили зграде и насеља. Централни истражна канцеларија руског Тужилаштва дала је инструкције локалним органима да истраже дјеловање или недостатак истог од стране власти, које је узроковало овако озбиљне посљедице.'', рекао је он.

Док су ватрогасци под сталним притиском проналажења нових начинада борбе са пламеном, руски пилот Александар Акименков каже да је одговор можда у ''контролисаним климатским промјенама''.

Русија је користила авионе да растјера облаке када су неке специјалне прилике (Обиљежавање Дана побједе над фашизмом и сл.).Он тврди да ова метода може помоћи и донијети кишу.

''Размјештање облака можда и није посао за авијацију, али могли би покушати док не нађемо друго рјешење. Након Чернобила, наши тимови су на разне начине онемогућавали кишу и тако помагали да се заустави ширење радиоактивних материја кроз тадашњи СССР.'', подсјетио је Акименков.

У борби са овом непогодом ангажовано је око 300 хиљада људи, 25 хиљада возила и 16 авиона.

Велике врућине су почеле средином јуна, а од тада је више пута пробијен рекорд у високим температурама, највишим од када се воде подаци о временским приликама. У четвртак увече у Москви је забиљеено рекордних 38,2 степена Целзијуса. То је највиша температура измјерена у посљедњих 160 година. Метеоролошка служба саопштила је податак да је температура у јулу била за чак осам степени виша у односу на просјечне вриједности у овом љетњем месецу. Осим тога појавио се смог који додатно отежава дисање и смањује видљивост.

RT.com

(Превод: Фронтал.РС)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog