Svijet
Голдмани и Сакс се нагодио да плати 550 милиона
ВАШИНГТОН - Америчка финансијска компанија "Голдман Сакс" постигла је у четвртак нагодбу са америчком Комисијом за хартије од вриједности и берзе (СЕЦ) и пристала да плати 550 милиона долара по грађанској тужби, због преваре клијената везаних за хипотекарне инвестиције.
Нагодбом је предвиђено да "Голдман" плати СЕЦ-у казну од 300 милиона долара, док ће остатком суме бити надокнађена штета клијентима који су изгубили новац у инвестицијама, пренијела је агенција АП.
Овим поравнањем, до којег је дошло истог дана када је амерички Сенат одобрио план најстрожих рестрикција банака и Волстрита од Велике депресије из 1930-их година, завршен је спор који је трајао више мјесеци и држао у страху клијенте и инвеститоре те банке.
Казна коју ће да плати "Голдман Сакс" највећа је коју је икада платила нека финансијска компанија у историји СЕЦ.
Износ те нагодбе, међутим, представља мање од пет одсто нето профита те џиновске инвестиционе компаније у 2009. који је достигао 12,2 милијарде долара после исплате дивиденди преференцијалним акционарима, или нешто више од двонедељног нето профита.
Вијести о "Голдмановом" поравнању почеле су да цуре на берзу у Њујорку око пола сата пре јучерашњег закључења пословања, што је, изгледа, задовољило инвеститоре, па су акције те компаније на закључењу ојачале 6,16 долара, на 145,22 долара.
"Они плаћају казну од 550 милиона долара, а затим зарађују 800 милиона долара из раста акција. Јефтино су прошли", оценио је аналитичар тржишта компаније "Стифел, Николас&Цо" Кевин Керно.
СЕЦ је оптужио "Голдман Сакс" да је продавао хипотекарне вриједносне хартије, без потпуног обавјештавања купаца о томе да су те обвезнице дизајниране тако да се на њима заради у тренутку колапса тржишта некретнина.
Те обвезнице су коштале инвеститоре безмало милијарду долара и помогле "Голдмановом" клијенту, хеџ фонду "Полсон&Цо", да заради на краху тржишта некретнина, предочио је СЕЦ у тужби, покренутој у априлу.
Покретање те тужбе је био најзначајнији законски поступак везан за суноврат хипотекарног тржишта у САД, који је ту земљу гурнуо у рецесију.
Један од директора СЕЦ Роберт Хузами оцијенио је ову нагодбу као "јасну лекцију за фирме на Волстриту да ниједан финансијски продукт није превише комплексан и ниједан инвеститор превише софистициран да би се избјегла велика цијена уколико нека фирма нарушава фундаменталне принципе поштеног односа према клијенту и правичног пословања".
Он је рекао да се наставља опширна истрага пословања фирми на Волстриту с хипотекарним обвезницама у годинама прије финансијске кризе.
Овај споразум "Голдмана" и СЕЦ треба још да одобри федерални суд у Њујорку.
Од 550 милиона долара које "Голдман" треба да плати, 250 милиона долара ће отићи двјема компанијама које су биле велики губитници у тој превари. Немачка банка "ИКБ Дојче индустриебанк" добиће 150 милиона долара, а "Ројал бенк ов Скотланд", која је купила банку АБН АМРО, 100 милиона долара.
Ова "Голдманова" нагодба можда неће представљати крај за његов сукоб са законом. Инвеститори који су изгубили новац на трансакцијама могли би, упркос поравнању, да и даље подносе сопствене тужбе против те компанију за надокнаду штете, указао је адвокат Томас Ајами који се специјализовао за финансијске преваре.