Društvo
БиХ без пописа постаје црна рупа
БАЊА ЛУКА - БиХ ће постати црна рупа на планети, уколико до 2011. године не проведе попис становништва, рекао је професор демографије на Универзитету у Источном Сарајеву и предсједник Центра за популациона и друштвена истраживања Републике Српске (РС) Стево Пашалић.
"БиХ ће се у том случају сврстати у друштво Либана и Сомалије, јединих држава на свијету које нису уписане у међународну статистичку евиденцију, којом су обухваћене 223 земље и територије. Подаци УН говоре да попис због политичких разлога неће бити спроведен само у Сомалији и Либану. Ако политичке структуре у БиХ заиста мисле да заслужујемо да завршимо у истом кошу са Сомалијом и Либаном, онда попис дефинитивно не треба ни организовати", рекао је Пашалић за "Прес РС".
То значи, упозорава Пашалић, да БиХ неће ући у свјетску статистичку евиденцију, неће моћи да конкурише у било којем међународном развојном пројекту, а унутрашњем плану биће онемогућена сва научна истраживања која се темеље на подацима о становништву.
"То ће довести до читавог низа блокада и баријера, које могу да се назову радикалном изолацијом земље у свим аспектима", оцијенио је Пашалић.
Према његовом мишљењу, треба настојати да се попис проведе на територији цијеле земље, али ако се то не догоди онда нико не може ускратити право мањим једицама да то ураде на својој територији.
"Наравно, ту мислим на Српску. Тај попис не би био нарочито валидан на спољном плану, али би задовољио унутрашње потребе и од њега бисмо имали велике користи. Јер, када бисмо знали тачан број и структуру становништва на одређеним подручјима, лакше бисмо планирали развојне пројекте, без обзира на то да ли су они краткорочни, средњорочни или су дугорочни", нагласио је Пашалића.
Он је оцијенио да је нормално да се у мултинационалној и мултиконфесионалној земљи као што је БиХ грађани изјасне о националној и вјерској припадности и да се тај стандард примјењује у 70 одсто европских земаља које су вишенационалне.
Пашалић је рекао да је у БиХ створен амбијент у којем су члан 48 и одредба о националном и вјерском изјашњавању прихваћени као ствари којима се тргује, односно постиже политички компромис, оцијенивши да такав приступ погрешним.
"Сматрам да тај члан уопште није потребан у Закону о попису, јер одводи тај процес на политички терен. Дакле, расподјела власти треба да буде ствар других аката, а не овог закона. Попис је чисто техничко питање, неопходно за пројекције друштвеног и економског развоја земље, а политичари нека посебним актима утврђују шта ће бити параметри за формирање органа власти", рекао је Пашалић. /крај/мџ/тп