Društvo

Комисија није утврдила шта је са 40 милијарди марака донација

БАЊА ЛУКА - Истрага о утврђивању трошења донаторских средстава која су у БиХ стизала као помоћ за вријеме и након рата, коју је водила комисија парламента БиХ, доживјела је прави фијаско, а подаци о томе гдје је завршило 40 милијарди марака и даље остају велика тајна, пишу "Вечерње новости".


За 18 мјесеци рада, колико је постојала комисија парламента БиХ, није урађено ништа у вези са овим проблемом и није откривена ни једна једина марка покрадених донација.

Паре су напросто испариле, а фирме које су добијале донације, одавно више и не постоје на тлу БиХ. Тако ће сви проблеми у вези са несталим донацијама остати на леђима новог сазива парламента БиХ, под условом да се слична комисија поново формира и да има одријешене руке.

Славко Јовичић, члан комисије парламента БиХ, која се бавила истрагом у вези са страним донацијама, каже за "Вечерње новости" да су опструкције бошњачких политичара и Мустафе Церића, као првог човјека Исламске заједнице БиХ, биле превелике да би се било шта урадило.

"Колико смо год пута тражили податке, како од Исламске заједнице, тако и од бошњачких политичара из Сарајева, јер се, ипак, у Сарајево слило 98 одсто страних донација. Нисмо добили ниједан једини податак. И сад је све јасно - виле које су саграђене од страног новца, намијењеног сиротињи у избјеглиштву, остаће у рукама бошњачке политичке елите", тврди Јовичић.

Он је додао да је прикупљен списак више од 500 правних субјеката, политичких странака, цркви и вјерских заједница, невладиних и хуманитарних организација и удружења грађана који су имали пријем новчаних средстава, како у рату, тако и после, али да повратног одговора нема.

Према његовом мишљењу, није велико изненађење да нема резултата истраге када се узме у обзир то да у овај посао нису хтјели да се укључе ни Сипа, нити Тужилаштво БиХ.

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић каже да ова институција ради на појединим случајевима злоупотребе донација пристиглих у БиХ, али да, и они чекају резултате рада парламентарне комисије за неке веће акције.

Колико је тачно новца на име страних донација стигло у БиХ и да ли је то већа цифра од 40 милијарди, колико је утврдила парламентарна комисија, нико не зна. У два наврата, 2001. и 2007. године, у БиХ су у невладином сектору урађене двије студије. Утврђено је да је у различитим облицима, у периоду од 1992. до 2000. године, БиХ добила помоћ вриједну између 71 и 81 милијарду долара. Ипак, резултати ових студија остали су само мртва слова на папиру, јер нико из парламената БиХ није изразио жељу да их види и провјери, пишу "Вечерње новости".

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog