Društvo
У Невесињу незадовољни институтом за тражење несталих
НЕВЕСИЊЕ - На подручју Херцеговине још увијек се трага за 108 лица српске националности који су нестали током протеклог рата у БиХ, потврђено је Срни у теренској канцеларији Института за нестала лица БиХ у Невесињу.
У посљедњем рату у Херцеговини је нестало 431 лице српске националности, од чега су 142 војника и 289 цивила. Класичном и ДНК методом до данас су идентификоване 323 особе, а у спомен костурници у Невесињу налази се још 60 посмртних остатака који чекају утврђивање идентитета.
Предсједник Општинске организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила у Невесињу Предраг Ковачевић изјавио је Срни да је ових дана из лабораторије пристигло пет позитивних ДНК налаза који ће крајем овог мјесеца бити стављени у процес идентификације.
Од оснивања Института за нестала лица БиХ 2008. године, каже Ковачевић, добијен је мали број употребљивих информација који се тичу српских жртава у Херцеговини.
"Наша је оцјена да ова институција није испунила задатак због којег је формирана, односно није убрзан процес тражења и идентификација несталих Срба", нагласио је Ковачевић, подсјећајући да је у прошлој години Институт идентификовао само 23 лица српске, а више од хиљаду бошњачке националности.
Он је напоменуо и да се Спомен костурница у Невесињу налази у веома лошем стању - нема физичко обезбјеђење иако је то законска обавеза, а унутрашњост костурнице уништава влага. "Уколико се не уради ваљана изолација и посмртни остаци не спасе од пропадања, за врло кратко вријеме ми нећемо имати шта идентификовати", упозорио је Ковачевић.
Представници Оперативног тима за тражење несталих Републике Српске су на састанку са представницима Института, одржаном 29. јуна, договорили преузимање Спомен костурнице, али то се није десило, јер се у заказаном термину примопредаје нико из Института није појавио у Невесињу.
Из ове институције је саопштено да не могу преузети Спомен костурницу док не буду имали мишљење Тужилаштва БиХ. Ковачевић каже да је апсурдно да Институт располаже са Спомен костурницом у Невесињу, а да при томе не води бригу о овом комплексу.
"Очекујемо да Спомен костурницу ускоро преузме Оперативни тим за тражење несталих РС, а до тада тражимо од Института да финансира одржавање, заштиту и обезбјеђење објекта", поручио је Ковачевић.
Херцеговачке породице које још траже своје најмилије, ипак су охрабрене чињеницом да је у складу са њиховим захтјевима Влада РС прихватила идеју да се при Заводу за судску медицину у Бањалуци отвори лабораторија за ДНК анализу, што ће према њиховом мишљењу убрзати идентификацију.