Društvo
Селман за електронски надзор силоватеља
БАЊА ЛУКА - Министарство правде Републике Српске, у сарадњи са федералним и бх министарством, покренуло је иницијативу за увођење електронског надзора особа осуђених за силовање, рекао је министар правде РС Џерард Селман.
''Уз помоћ неких међународних организација покушавамо да обезбиједимо средства да тај пројекат заживи и код нас, али не можемо да кажемо када ће до тога доћи'', рекао је Селман.
Увођењем електронског надзора над осуђеним силоватељима и педофилима њихово би се кретање у сваком тренутку могло пратити и тако осујетити напад на жртве, пише "Прес".
Селман је рекао да су измјенама и допунама Кривичног закона РС у јуну пооштрене санкције за више кривичних дјела, међу којима и за силовање. Минимална казна за силоватеље је сада двије године, а максимална 10. Када су жртве малољетници, казне се крећу од пет до 15 година, док у случајевима када жртва умре минимална казна износи 10 година, а предвиђена је и мјера дуготрајног затвора, додао је Селман.
Шеф Одсјека за спречавање крвних и сексуалних деликата у ЦЈБ Бањалука Бојан Видаковић сматра да би увођење електронског надзора, па и објављивања фотографија силоватеља по узору на друге земље, могли допринијети смањивању ових кривичних дјела.
Стручњаци упозоравају да недавни случајеви силовања малољетнице на ''Фестивалу пива'' у Бијељини, силовање старице на Палама, као и покушај силовања десетогодишње дјевојчице у Јањи показују да број ових кривичних дјела расте, због чега држава мора да заведе најоштрије мјере против сексуалних манијака и заштити потенцијалне жртве.
Према подацима МУП-а РС, у посљедње четири и по године на подручју Српске пријављено је 71 силовање, а регистровано је и 69 кривичних дјела у којима су жртве сексуалних манијака били малољетници, а евидентирано је и седам случајева инцеста. Полиција није расвијетлила само један случај силовања из прошле године.
Предсједница Удружења жена ''Лара" из Бијељине Радмила Жигић сматра да званични подаци не показују стварно стање зато што је број силовања већи од пријављених. На сваки пријављени случај дође најмање пет непријављених, о којима жртве не говоре због мучне ситуације током испситивања у полицији, а касније и у правосудних органима, додала је она.