Društvo
Руски кадети у Србији
БЕОГРАД - Педесетак руских кадета борави у вишедневној посјети Србији - планирано је да обиљеже Видовдан марширањем Кнез Михаиловом улицом у Београду и одрже свечани концерт у Коларчевој задужбини.
Руски кадети бораве у Србији у оквиру трећег Сабора питомаца кадетских школа из Русије, који је организовала Задужбина Алексеја Јордана из Москве, а у оквиру посјете планиран је и пријем код патријарха српског Иринеја.
Ове године у Србију је стигло педесетак питомаца Московског кадетског музичког корпуса са сопственим дувачким оркестром и Вороњешког кадетског корпуса "Принц Михајил Павлович Романов" као и 17 директора руских кадетских школа из различитих регија Русије.
Старјешина руске цркве у Београду отац Виталиј Тарасјев рекао је Срни да је посјета руских кадета Србији традиција, с обзиром на то да је Србија за вријеме државе Срба, Хрвата и Словенаца 20-их година прошлог вијека, након доласка бољшевика на власт у Русији, примила руске избјеглице, међу којима су били и кадети.
"Према традицији, сваке године крајем јуна млади питомци из Русије долазе у Србију, а база им је Бела Црква, град који је прихватио руске избјеглице и кадете 20-их година прошлог вијека", рекао је отац Виталиј, додајући да је ова посјета и у служби културног и духовног повезивања два народа.
Млади кадети ће се састати са старим кадетима који живе у Београду и у још неким градовима Србије, а потом ће посјетити историјска мјеста, у првом реду Опленац, гдје је гробница Карађорђевића, пошто је и сам краљ Александар Карађорђевић био руски кадет, односно био је питомац елитног пажеског корпуса.
Отац Виталиј рекао је да ће и Петар Толстој, потомак чувеног руског писца Лава Толстоја, боравити ових дана у Србији, гдје се у неколико градова одржава 21. сабор старих кадета, који су дошли из цијелог свијета - Сјеверне и Јужне Америке, западне Европе и Србије.
Петар Толстој је новинар који ради за први канал Руске телевизије, па ће направити прилог о овом догађају.
Говорећи о традицији кадетског корпуса у Русији, отац Виталиј напомиње да је кадетски корпус као образовна установа интернетског типа био веома развијен у царској Русији и имале су велику популарност у тадашњем руском друштву, али је након доласка бољшевика на власт кадетски корпус, као један вид образовања, ишчезао.
Кадети који су дошли 20-их година прошлог вијека као избјеглице у тадашњу Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца имали су на овим просторима неколико кадетских корпуса, а један од најпознатијих је онај у Белој Цркви.
Тај корпус је дјеловао између два свјетска рата, у ствари, све до 1943. године, када је, стицајем околности, затворен и послије тога није имао могућности да се обнавља, али су кадети, који су завшрили школовање у кадетском корпусу, наставили у послијератно вријеме да се окупљају и сада имају једно своје регистровано удружење у Београду.
У Русији, уз талас духовног препорода од 1988. године, када је прослављена хиљадита годишњица хришћанства у Русији, обновљени су интернати кадетског корпуса и на данашњи дан их има око 130 широм Русије.
Ове године ће руски кадети, осим Беле Цркве, посјетити и Шабац, гдје ће их примити и епископ шабачки Лаврентије и локална власт, а посјетиће и овдашње основне школе и одржати добротворни концерт.