Društvo
Ратне заставе поново у Сребреници
СРЕБРЕНИЦА - На пет јарбола који се налазе тик уз ограду Меморијалног центра настрадалим Бошњацима у Поточарима јутрос су се појавиле ратне заставе бивше Армије БиХ, што је изазвало незадовољство и револт српског становништва Сребренице и Братунца, посебно породица убијених Срба.
Миро Пејић (Српска новинска агенција)
Власти у Сребреници не знају ко је и са чијим одобрењем поставио бијеле заставе са љиљанима, па ни припадници Агенције за истраге и заштиту БиХ /СИПА/ који су плаћени да даноноћно обезбјеђују овај објекат, а заставе су постављене поред њих?!
Сребренички Бошњаци, као и бошњачки чланови власти БиХ и општине Сребреница годинама истичу да се у Меморијалном центру сахрањују цивилне жртве сребреничке трагедије, али пролазници који су уочили заставе пролазећи регионалним путем кроз Поточаре питају се откуда онда ратне заставе поред цивилног гробља?
Познато је да је јарболе и ратне заставе прије неколико година поставио предратни предсједник Извршног одбора општине Сребреница и аутор књиге "Планирани хаос" Ибран Мустафић.
Те заставе нико није скинуо, упркос протестима српских удружења породица настрадалих, и оне су дуго стајале док се под утицајем климатских промјена нису поцијепале.
Мустафић је на недавној сједници Организационог одбора за обиљежавање 15. годишњице сребреничке трагедије најавио да ће поново подићи ратне заставе БиХ са љиљанима на јарболе у Поточарима и тражио да се укоп идентификованих Бошњака 11. јула ове године у Меморијалном центру обави уз војне почасти.
Он је условио да ће изузети кости свога брата и да неће дозволити да га укопају без војних почасти.
Тада му је речено да се у Поточарима сахрањују цивилне жртве. Он је затим питао:"А зашто породице тих жртава уживају борачке инвалиднине"? На то питање није добио одговор.
Мустафић је рекао да је његов брат "узео пушку" још 1991. године, док је Расим Делић, који је недавно сахрањен уз војне почасти, напустио бившу ЈНА тек у априлу 1992. године.
Иако званично нико није потврдио, очито је да је Мустафић са својим истомишљеницима, како је и најављивао, подигао нове ратне заставе на јарболе у Поточарима.
Питање је да ли ће те заставе, које овдашњи Срби доживљавају као провокацију, остати на јарболима до њиховог распадања као и претходне или ће их неко уклонити и поставити питање одговорности за истицање незаконитих обиљежја.