Društvo

Дјечије проблематике премало у медијима

БАЊА ЛУКА - Дјечија проблематика у медијима у БиХ углавном се третира на нивоу дневног догађаја, док је мало или нимало самоиницијативних текстова, коментара и прилога на телевизијама - закључено је на дебати "Дјеца и медији", коју је данас у Бањoj Луци организовао УНИЦЕФ.


На дебати, која је организована у оквиру УНИЦЕФ-овог програма за јачање система социјалне заштите и инклузије дјеце у БиХ, анализиран је годишњи извјештај о раду медија у овој области, који је показао да су о овој проблематици највише писали дневни листови, али углавном "у фактографској" форми.

Према извјештају који је обухватио 13 дневних, 10 седмичних магазина и централне иформативне емисије 10 ТВ станица, највише новинских текстова односило се на образовање дјеце, затим на здравље, док су категорије дјеце без родитељског старања, дјеце са посебним потребама те злостављање дјеце и социјална давања, биле заступљене у недовољном броју.

Према ријечима програмског директора удружења "Медијске иницијативе", које је проводило мониторинг медијских кућа, Раденка Удовичића, дјечија проблематика је заступљена већином у форми вијести и извјештаја, док је мало или нимало самоиницијативних текстова, коментара и прилога на телевизијама.

"Јако је негативан тренд да се већина текстова у новинама заснива само на једном извору, што је професионално неприхватљиво", рекао је Удовичић.

Када је о телевизијама ријеч, Удовичић је изјавио да су углавном праћене централне информативне емисије и да у њима доминирају негативни садржаји, када је ова тематика у питању.

"Пола сата у дневнику је мало, могу да уђу само шокантне вијести, а то су углавном оне негативне", сматра Удовичић.

Он је додао да у почетку није било предвиђено да се извјештај објави, већ да се прослиједи редакцијама медија како би се кроз конструктивну критику унаприједило извјештавање о овој проблематици.

Шеф Канцеларије УНИЦЕФ-а у БиХ Флоренс Бауер рекла је да ће анализа извјештаја отворити простор за дискусију о унапређењу ситуације у овој области, односно за стављање дјечијих права на већу љествицу приоритета у медијском извјештавању.

"Основна ствар о којој медији треба да воде рачуна је интерес дјетета, што је предвиђено и чланом 17 Конвенције УН о правима дјетета", закључила је Бауер.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog