Društvo
Гарађани Србије свјетски рекордери у гледању телевизије
БЕОГРАД - Грађани Србије постали су свјетски рекордери у гледању телевизије и први су претекли Американце који су до сада држали рекорд, пише београдски дневник "Блиц".
Како показују резултати истраживања компаније АГБ "Нилсен", која се бави мјерењем гледаности телевизијског програма, просјечан гледалац телевизије у Србији проведе у току године више од пет сати дневно пред малим екраном.
Ово истраживање је показало да је прошле године пробијена граница од 300 минута дневно /пет сати/ проведених пред малим екранима.
Ове године по дужини гледања прва три мјесеца била су идентична првом кварталу 2009. године, када је просјечна гледаност за три мјесеца износила рекордних 363 минута, а у априлу је услиједио пад.
Просјечна дневна дужина гледања телевизије у априлу 2009. године била је 282 минута, а овог априла измjерена је просjечна гледаност од 320 минута.
То значи да је за прва четири мjесеца ове године постигнут рекорд - више од пет и по сати пред малим екраном.
Директор компаније АГБ "Нилсен" Дарко Броћић каже да испред ТВ екрана највише сједи најстарија популација, којој је то једина забава, али и незапослени грађани.
Лист пише да су стручњаци неподијељени у ставу да овоме кумује општа друштвена ситуација у којој се налази просјечан грађанин Србије - сиромаштво, безнађе и недостатак јасног циља у животу.
Психолог Жарко Требјешанин сматра да је оваква ситуација посљедица тога што људи немају јасан циљ, имају вишак слободног времена и истиче да овакав избор представља линију мањег отпора, јер би вишак могли да искористе за образовање.
Социолог Ратко Божовић је увјерен да просјечан грађанин Србије проведе и више времена пред малим екраном него што показују резултати овог истраживања.
"Људи у кризи су апатични, а апатичан човек слабо резонује и суочава се са поразом животног стила. Хвата се за комуникацију са медијима и постаје воајер - по систему ако не могу да сагледам сопствени живот, могу да гледам туђи и да закључим да нисам гори од оних који се тамо представљају", закључује Божовић.