Svijet

Русија и Турска: Градња нуклеарке и вишеструка сарадња

АНКАРА – Русија и Турска су потписале низ економских споразума, међу којима је и о изградњи прве турске нуклеарне електране, а руски предсjедник Дмитриј Медведев је у Анкари апеловао на САД да, уз подршку других земаља, раде на постизању мира на Блиском истоку.


Споразумом који су потписали замjеник руског премијера Игор Сечин и турски министар енергетике Танер Јилдиз током званичне посjете руског предсjедника Анкари, предвиђена је сарадња приликом изградње и коришћења нуклеарне електране на турској обали Средоземног мора, а цијена пројекта је близу 16 милијарди евра.

"То је веома значајан корак", оцијенио је премијер Реджеп Тајип Ердоган и додао да ће изградња почети послије ратификације споразума у парламентима двије земље.

Директор руске атомске агенције "Росатом" Сергеј Кирјенко процијенио је да ће изградња електране коштати између 14 и 16 милијарди евра.

Он је најавио да ће власник те нуклеарне електране бити Русија, јер ће "имати удио који обезбјеђује контролу".

Кирјенко је додао да Русија никада раније није посједовала нуклеарну електрану ван своје територије.

Предсједник Русије позвао је САД да, уз подршку других земаља, активно раде на постизању мира на Блиском истоку и оцијенио да се у Гази дешава људска трагедија.

"САД морају да буду активне, а друге земље морају да дају свој допринос", рекао је Медведев на заједничкој конференцији за новинаре са предсједником Турске Абдулахом Гулом.

Медведев је рекао да нико не треба да буде искључен из мировних преговора на Блиском истоку, што се по оцјени агенције АП, односи на вођу Хамаса Халида Машала.

Хамас који Америка и Европска унија сматрају терористичком организацијом, на власти је у појасу Газе, дијелу будуће палестинске државе.

Гул је оцијенио да је сукоб на Блиском истоку извор "немира" у многим дијеловима свијета и да мора бити заустављен.

Русија и Турска данас су, поред споразума о градњи нуклеарне електране, потписале још 16 уговора, међу њима је и о изградњи нафтовода којим би се руска нафта преносила од турске обале Црног мора до Средоземља, гдје ће бити изграђена рафинерија.

Овај пројекат је важан зато што ће се нафтоводом заобићи танкерима загушени мореузи Босфор и Дарданели, једини поморски пут из Црног мора.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog