Društvo
Изградња ХЕ Дабар је потребна
ТРЕБИЊЕ - Изградња система на подручју Горњих хоризоната, према усвојеним рјешењима из Водопривредне основе и према добијеним водопривредним дозволама је прихватљива, с тим да треба прилагодити рад система како би се смањили негативни утицаји великих вода.
Ovo je закључак са стручног скупа у Требињу под називом "Одрживи развој хидропотенцијала Горњи хоризонти".
"Горњи хоризонти су неодвојиви дио Хидросистема на Требишњици, а њихова изградња је окосница развоја подручја Источне Херцеговине", наводи се у закључцима са скупа који су организовали Електропривреда РС и Хидроелеклтране на Требишњици.
У закључцима је истакнуто да је Хидролектрана Дабар приоритет и да се треба градити и у случају да нема енергетске валоризације на низводном дијелу Хидросистема на Требишњици.
"Уважавајући чињеницу да су све досадашње техно-економске анализе показале да је ХЕ Дабар изузетно исплатива електрана, те да је дио пројекта већ реализован, у смислу објеката, истражних и припремних радова, опредијељени смо да се приступи градњи, с тим да се сачека израда Пројекта новелација основа главног пројекта ХЕ Дабар, која ће дати смјернице за даље активности", наводи се у закључцима.
Министар привреде, енергетике и развоја РС Слободан Пухалац истакао је да је Влада опредијељена да се хидросистеми Средња Дрина, Горња Дрина и Горњи Хоризонти могу реализовати са стратешким партнерима, док ће остали објекти бити уступани потенцијалним инвеститорима.
Пухалац је истакао да је пројекат Горњи Хоризонти од великог значаја за Херцеговину и цијелу РС и да на основу докумената којима располаже Влада РС и њеног опредјељења постоји отворен простор за почетак реализације овој пројекта.
"Доносећи стратегију енергетрике и мијењајући закон о концесијама са увођењем могућности да се са стратешким партнером обезбиједи финансирање и развој пројекат, био је довољан разлог да обавимо разговоре са представницима Електропривреде, стручним консултантима и пројектантима који су радили на проблематици Горњих Хоризоната", рекао је Пухалац.
Министар пољопривреде, водопривреде и шумарства РС Радивоје Братић истакао је да су студијом утицаја превођења вода из слива Неретве у слив Требишњице потврђени резултати ранијих предратних студија и да су отклоњене све дилеме да ли постоји негативан утицај.
"Ово је јако добра улазница за израду пројекта плана управљања прекограничним водама у сливовима ријека Неретве и Требишњице", истакао је Братић.
У Електропривреди РС кажу да је у оквири стручног скупа урађена презентација студије "Актуелизација утицаја превођења вода Горњих Хоризоната на режим подземних и надземних вода" која је показала да превођење вода нема велики утицај на ријеке Буну, Буницу и Брегаву и да је овај пројекат у сагласности са водопривредном дозволом која је издата још 1986. године.
Владо Владичић, извршни директор за инвестиције и развој у ЕРС, истиче да се тренутно ради на даљим смјерницама како би се одредило вријеме потребно за израду техничке документације, експропријацију земљишта и осталих активности да би се донијела инвестициона одлука, после које се у времену од око пола године могу почети радови на пројекту Горњи Хоризонти.
"Уколико не будемо могли сами финасирати реализацију пројекта, вјероватно ћемо тражити стратешког партнера", рекао је Владичић.