Društvo
Тужилаштво Србије сумња на масовну гробницу
БЕОГРАД - Тужилаштво за ратне злочине Србије открило је код Руднице у близини Рашке мјесто на коме се, како се вјерује, налази масовна гробница са око 250 посмртних остатака косовских Албанаца.
Како је на конференцији за новинаре саопштио Владимир Вукчевић, тужилац за ратне злочине Србије, тужилаштво је у сарадњи са Еулексом открило локацију масовне гробнице на десној страни пута Лепосавић–Рашка. Гробница је недалеко од мјеста Мајдан, које је претраживано прије неколико година, али на њему ништа није нађено.
Према изјавама свједока, ту су закопана тијела 250 косовских Албанаца, саопштио је тужилац.
Масовна гробница се налази у дворишту предузећа „Космет пут”, дјелимично на паркингу испред зграде саграђене после оружаних сукоба 1999. године, а дјелимично испод зграде предузећа.
Тужилац је истакао да очекује да ископавања почну убрзо и да се за сада не зна ко је убио те људе и пребацио лешеве на ово мјесто.
„Ово је наша обавеза према жртвама и њиховим породицама. Подсећам вас да је наш циљ задовољење правде за жртве и да њихове породице имају право бар да сахране своје најмилије”, изјавио је Вукчевић.
Он је указао да Србија на овај начин показује демократски капацитет и одлучност да сваки злочин истражи до краја, без обзира на то ко је починилац злочина, а ко жртва.
„Уједно мислим да је ово најбољи пут ка помирењу на овим просторима”, оцијенио је тужилац Вукчевић.
Тужилац је додао да очекује да ће добити одговор на питање које се односи на нестанак 500 Срба као и знатно повољнију ситуацију у процесно-правном смислу у предметима у којима се процесуирају злочини на Космету.
Бруно Векарић, портпарол и замјеник тужиоца за ратне злочине, изјавио је да је после демократских промјена у октобру 2000. године ово шеста гробница откривена на територији Србије.
Векарић је подсјетио да су откривене масовне гробнице у Батајници надомак Београда, Петровом Селу, Перућцу, Волујку и Горњем Малишеву на Косову, додајући да је новооткривена гробница вјероватно друга по броју жртава, после оне у Батајници која је откривена 2001. године, одакле је ископано око 750 тијела убијених.
Према сазнањима тужилаштва, на територији Космета постојале су примарне гробнице на три локације – Стрелиште код Призрена, Јањево и у кругу Транспортног подузећа у Приштини, где су тијела најприје покопана.
Са тих локација тијела су, по информацијама тужилаштва, 1999. године поновно откопана и пребачена на територију Србије.