Svijet
ЕУ добија дипоматску службу
БРИСЕЛ - Европска унија ће први пут добити дипломатску службу у којој ће радити 8.000 људи, а њемачки језик ће, поред француског и енглеског, постати равноправан радни језик.
Министри спољних послова ЕУ договорили су се синоћ у Луксембургу о оснивању дипломатске службе и смјерницама заједничке дипломатије.
Шпански министар спољних послова Мигел Анхел Моратинос чија земља тренутно предсједава ЕУ, рекао је да тај договор представља „важан дан за Европу”.
Он је такође указао да је ријеч о „првој етапи” пошто се преговори настављају са Европским парламентом и Комисијом.
Висока представница ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон која ће предводити дипломатску службу од 8.000 запослених, такође је изразила задовољство постигнутим политичким договором. „Служба ће бити онолико добра и успјешна колико се ЕУ за то побрине”, поручила је Ештонова.
Шеф француске дипломатије Бернар Кушнер такође је оцијенио да договор представља „велики корак за Европску унију”.
Како јавља Дојче веле, њемачки министар спољних послова Гвидо Вестервеле је успио да „прогура” њемачки као равноправни радни језик поред енглеског и француског језика. Међутим, још је отворено питање да ли ће знање њемачког језика бити и услов за запошљавање дипломата.
Велика Британија је до посљедњег тренутка блокирала договор. Влада у Лондону није хтјела да непосредно пред парламентарне изборе 6. маја попусти захтјевима мањих чланица које су тражиле оснивање европске дипломатске службе зато што страхује од нових издатака у вријеме санирања посљедица финансијске кризе.
Ештонова је добила мјесец дана за представљање извјештаја о томе колико ће функција добити поједине чланице ЕУ.
Отворено питање остаје и ко ће заузети водеће положаје пошто би Ештонова требало да има два замјеника, док би јој најближи сарадник био главни секретар.
Француска настоји да на ту функцију буде постављен њен амбасадор у Вашингтону Пјер Вимон, док су за замјеника Ештонове, како јавља агенција Франс прес, виђени један званичник Комисије и један Пољак.
Кетрин Ештон очекује да коначан договор буде постигнут на самиту Европске уније у јуну.
Европска дипломатска служба би требало да у потпуности почне да ради на јесен 2011, јавља Дојче веле позивајући се на изворе из окружења Кетрин Ештон.