Politika
Инцко, Шпирић и Радмановић о имовини
САРАЈЕВО - Високи представник у БиХ Валентин Инцко и предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић разговарали су данас о изналажењу брзог рјешења за питање расподјеле државне имовине одговарајућим нивоима власти како би сваки ниво власти имао ресурсе неопходне за извршавање њихових дужности према грађанима.
Из ОХР-а је саопштено да је рјешење питања расподјеле државне имовине један од преосталих услова који се морају испунити и које је поставио Савјет за провођење мира да би затварање ОХР-а било могуће.
Високи представник у БиХ изразио је захвалност за напоре које је Шпирић уложио у протеклом времену како би ријешио ово питање.
Међутим, Инцко је нагласио да би напредак био када би свака институција на државном нивоу идентификовала имовину коју тренутно користи и имовину коју ће морати користити у будућности, те је апеловао на предсједавајућег Шпирића да донесе одлуку у Савјету министара којом ће иницирати овај процес.
Инцко је данас одржао одвојене састанке са чланом Предсједништва БиХ Небојшом Радмановићем и предсједавајућем Савјета министара Николом Шпирићем.
Ти састанци су били дио у низу састанака које је високи представник и специјални представник ЕУ одржао са високим политичарима посљедњих седмица, фокусирајући се нарочито на важност да се у оквиру изборне кампање разговара о томе на који начин повести БиХ напријед ка евроатлантским интеграцијама.
На састанку са Радмановићем, Инцко је констатовао да је успјешан захтјев БиХ за улазак у Акциони план за чланство /МАП/ у НАТО била дуготрајна тежња свих водећих странака и представља значајан корак напријед ка чланству у НАТО-у, а што има огромну подршку грађана.
Инцко је нагласио да је сада још хитнија потреба да се пронађе рјешење за услов који је дефинисан као неопходан за реализацију МАП-а, а односи се на расподјелу непокретне војне имовине.
Описујући трилатерални самит у Истамбулу као "значајан корак у правом смјеру", Инцко је нагласио да је Европска унија изграђена на дијалогу, узајамном поштовању и регионалној сарадњи на питањима од заједничког интереса, а то је оно што би западни Балкан требало да настоји остварити.
Инцко је нагласио да се очекује да ће конструктиван дијалог између БиХ и Србије донијети бројне предности грађанима БиХ у смислу побољшане економске активности и стабилности.
Током састанака са Радмановићем и Шпирићем, високи представник је поновио оно што је протеклих седмица рекао и другим вишим страначким лидерима, позивајући их да изборну кампању искористе као платформу за унапређење креативних начина којима се проблеми БиХ могу ријешити, како би оживјели економију и повели земљу напријед.