Društvo

Београд добија полицију за животиње

БЕОГРАД - Градска управа у наредном периоду планира да, у сарадњи са МУП, оформи „Полицију за животиње”, рекао је данас замјеник секретара за комуналне и стамбене послове Владимир Терзин.


Он је у изјави Танјугу објаснио да би та јединица радила по угледу на сличне службе у свијету, са обавезом да води рачуна о свим животињама на територији Београда.

Та служба, навео је Терзин, не би требало да има више од пет до осам људи, који би бринули о животињама на улици, али и оним удомљеним које, као је истакао, њихове газде не чувају на адекватан начин.

„За почетак се планира одлазак две особе на обуку у иностранство, као и набавка специјализованог возила у те сврхе”, најавио је Терзин.

Према његовим ријечима, град је покренуо и акцију са Ветеринарским факултетом у Београду за стерилизацију и кастрацију животиња.

Он је подсјетио да су градоначелник Драган Ђилас и градски челници подржали недељни протест више удружења за заштиту животиња, под називом „Стоп насиљу над животињама”, због учесталих напада на псе у пријестоници.

Размишља се и о увођењу 24-часовне СОС линије путем које би се могли пријавити конкретни случајеви злостављања животиња, рекао је Терзин.

Градоначелник Београда Драган Ђилас подржао скуп „Стоп насиљу над животињама” Протестни скуп „Стоп насиљу над животињама”, који су организовала удружења за заштиту животиња, одржан је данас испред Старог двора.

Протесту су се придружили градоначелник Београда Драган Ђилас, секретар за комуналне и стамбене послове Предраг Петровић и помоћник секретара за комуналне и стамбене послове Владимир Терзин. Скуп су организовали Друштво за заштиту животиња, Удружење „Европска иницијатива 17” и Удружење за заштиту животиња и грађанске свести ‑Феникс.

Како су навели организатори, протест је организован због терора над животињама и учесталог убијања уличних животиња, понекад чак и власничких, што је кулминирало у случају керуше Миле, којој су ампутиране све четири шапе.

„План градске власти јесте да у наредних годину и по дана изгради три азила за напуштене животиње. Азил у Раковици је отворен већ неколико месеци, а убудуће ће оваквих објеката бити у Младеновцу и на Палилули. Такође, град је покренуо акцију са Ветеринарским факултетом за стерилизацију и кастрацију животиња, а у сарадњи са МУП-ом биће обезбеђено специјално возило за два члана „анимал полице” чији ће се обука финансирати у иностранству”, – изјавио је Предраг Петровић.

На данашњем протесту снажно је подржана намјера да се формира полиција за животиње, а предложено је и увођење СОС телефона за пријављивање злостављања животиња који би био у функцији 24 сата.

Удружења су поздравила градске власти због позитивне реакције на њихово писмо поводом увођења такси на љубимце, у којем су указали на проблем евиденције животиња, због чега ће се увођење такси одложити до потпуног сређивања евиденције.

„Сврха таксе за кућне љубимце јесте, пре свега, да се поспеши удомљавање паса и неће је плаћати они грађани који удоме животиње из неког азила, а онима који плате таксу следеће године ћемо издавати ваучере на основу којих ће бесплатно моћи да стерилишу своје љубимце”, рекао је Предраг Петровић.

 

Повезано: Дозвољено за псе и Србе

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog