Svijet

Ванредно стање у Калифорнији

ЛОС АНЂЕЛЕС - Гувернер америчке државе Калифорнија прогласио је ванредно стање у областима Лос Анђелес и Монтереј због четири велика пожара који харају југом те државе.


"Пожари су уништили 5.261 хектар земљишта, пријете инфраструктури, уништили су куће и натјерали људе да бјеже из својих домова и потраже склоништа", рекао је Шварценегер објашњавајући своју одлуку.

Хиљаде хектара земљишта је опустошено у централној и јужној Калифорнији, потпомогнути температурама вишим од 38 степени Целзијуса и сушом.

Од петка до суботе пожари су се учетверостручили, па сада гори око 8.000 хектара земљишта.

У планинама око Лос Анђелеса једна је особа задобила тешке опекотине када је далековод пао на станицу ренџера.

Са ватреном стихијом која се брзо шири због густе и суве вегетације бори више од 750 ватрогасаца, четири авиона и осам хеликоптера.

Због неприступачног терена и временских прилика које погодују ватри ватрогасци су јуче били немоћни, а страхује се да ће борба са пожарима трајати и до седам дана.

У области Лос Анђелес ватра је угрозила 10.000 кућа, а неколико хиљада људи је евакуисано. Евакуација је обавезна у источним дијеловима Лос Анђелеса, а око 750 домова остало је без струје.

Више од 750 ватрогасаца покушава обуздати пожар који је букнуо у сриједу, а до јуче навече под надзором је само пет одсто територије захваћене пожарима.

Ватрогасци покушавају одбранити планину Вилсон на чијем се врху налазе главни телевизијски и радијски одашиљачи, те одашиљачи за фреквенције хитних служби.

Мрежа Би-Би-Си јавила је да су ватрени пламенови високи и преко 20 метара, посебно у области Ла Канада Флинтриџ, 19 километара сјевероисточно од Лос Анђелеса.

Авиони просипају воду на угрожена подручја покушавајући да обуздају ватрену стихију.

Пожари су чести у Калифорнији. Најгоре је било 2007. године када је 640.000 становника морало да напусти своје домове, а 2.000 кућа је изгорјело.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog