Svijet

Бивши амерички официр се извинио Вијетнамцима за масакр

ВАШИНГТОН - Бивши официр америчке војске, који је проглашен кривим за организовање масовних убистава у вијетнамском селу Мај Лаи јавно се извинио први пут након 40 година.


"Ниједан дан не прође а да не осјетим покајање и жаљење за то што се догодио у Мај Лаиу. Жао ми је због убијених Вијетнамаца, њихових породица, због умијешаних америчких војника и њихових породица", рекао је бивши пуковник Вилијем Кели, пише лист "Коламбас леџер-енквајрер".

Он је прекинуо своје ћутање након што је прихватио позив пријатеља да говори на окупљању чланова Киванис клуб, америчке глобалне хуманитарне организације.

Он је додао да је морао да слиједи наредбе претпостављених.

Злочин који се догодио 16. марта 1968. године у селу Мај Лаи на југу Вијетнама изазвао је бијес широм свијета.

Сматра се да је овај масакр "заслужан" за убрзан крај рата у Вијетнаму јер је значајно утицао на пад подршке америчке јавности рату у тој земљи.

Масакр је почео када су припадници јединице "Чарли" под командом поручника Келија отворили ватру на цивиле током акције "тражи и уништи" у селу Мај Лаи, али и сусједним селима.

Амерички војници су тражили комунистичке борце, али иако непријатеља није било на видику они су окружили жене, дјецу и старце и отворили ватру на њих.

Мета ових напада већином су били старији мушкарци, жене и дјеца, сви ненаоружани, јер је већина младе радно способне популације радила на пољима.

Тачан број убијених и даље је предмет спора.

Према подацима САД тог дана убијено је између 347 и 504 ненаоружана цивила тог дана.

Кели,66, због овог злочина осуђен је на доживотну робију 1971. године, али је тадашњи амерички предсједник Ричард Никсон преиначио пресуду у три године кућног притвора.

Када се истина о злочину у селу Мај Лаи појавила у јавности, након више од годину дана од масакра, то је укаљало име америчке војске и било је прекретнинца рата у Вијетнаму.

 

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog