Politika
Муслимане у Рашкој помирио турски амбасадор
НОВИ ПАЗАР - Вијест да су лидери двије најјаче муслиманске политичке странке у Србији - Санџачке демократске партије Расима Љајића и Бошњачке листе за европски Санџак Сулејмана Угљанина, један другом пружили руку многи су протумачили као помирење, а грађани Новог Пазара кажу да је то за њих велико олакшање.
Приредио: Зоран Максимовић
"У граду је главна тема већ година сукоб наших лидера. Читав град је био подјељен на Расимове и Суљове. Биле су подјељене, чак, и породице. Ја поздрављам ову одлуку и мислим да ће њихово помирење донијети политичку стабилност не само Новом Пазару већ и Санџаку", објашњава један од Новопазараца, задовољан што су, како он каже, Љајић и Угљанин, напокон, ријешили да сарађују.
Лидери двије водеће муслиманске политичке опције и министри у Влади Србије први пут су прекјуче, после много година, сјели заједно за један сто у Новом Пазару, расправљујући о проблемима у Санџаку.
Љајић и Угљанин су у Новом Пазару били домаћини министру иностраних послова Турске, Ахмету Давутоглу, који је два дана боравио у Србији
Они су у Новом Пазару били домаћини министру иностраних послова Турске Ахмету Давутоглу, који је два дана боравио у Србији.
Овај састанак многи су окарактерисали као "састанак помирења" двије најјаче муслиманске политичке опције, које су годинама биле сукобљене.
Муслимански лидери и министри у Влади Србије, као да нису жељели да о томе говоре.
На питање новинара да ли су морали да чекају да их помири турски дипломата и да ли су раније могли да сами исто учине, Угљанин је одговорио да питање није добро конципирано и да се није радило о свађи што је изазвало смијех међу присутним.
"Радило се о несарадњи, а не о некој свађи. Данас показујемо интерес да заједно радимо у корист свих грађана. Околности нас обавезују на то", каже Угљанин
"Радило се о несарадњи, а не о некој свађи. Данас показујемо интерес да заједно радимо у корист свих грађана. Околности нас обавезују на то", одговорио је кратко Угљанин, док Љајић није коментарисао на ову тему.
Министар Љајић раније је изјавио да Турска не посредује ни у каквим разговорима.
"Ми смо одговорни људи, имамо одговорност према грађанима у Санџаку. Врло је важно да се развија стратешко партнерство између Турске и Србије, а од те сарадње Санџак може имати користи кроз турска улагања. Наша обавеза је да осигурамо политичку стабилност", изјавио је Љајић.
Опште је познато да су турске дипломате често разговарале са муслиманским политичарима о помирењу. Један од покушаја био је прије годину и по дана у вријеме избора, а други после инцидента који се у јануару догодио, када су се присталице двије политичке опције оштро супротставиле око просторија које је користила Угљанинова странка.
Турски амасадор у Србији Суха Умар био је иницијатор и посредник у разговорима, који су за резултирали договором о сарадњи двије до недавно жестоко сукобљене странке
Турски амасадор у Србији Суха Умар био је иницијатор и посредник у разговорима, који су за резултирали договором о сарадњи двије до недавно жестоко сукобљене странке. Први резултат тог договора било је недавно формирање Форума санџачких посланика у Скупштини Србије, а најављени су и други видови сарадње.
Састанку шефова дипломатије Србије Вука Јеремића и Турске Ахмета Давутоглуа са Љајићем и Угљанином, претходила је неуспјешна посјета замјеника реис-ул-улеме Исламске заједнице Турске Мехмеда Гормеза.
Он је дан прије разговарао са главним муфтијом Исламске заједнице у Србији Муамером Зукорлићем и са реис- ул-улемом Исламске заједнице Србије Адемом Зилкићем.
У петак се до последњег тренутка није знало у којој ће џамији турски дипломата клањати џуму намаз, највећу недјељну молитву код муслимана
У петак се до последњег тренутка није знало у којој ће џамији турски дипломата клањати џуму намаз, највећу недјељну молитву код муслимана.
Давутоглу је, заједно са Угљанином и градоначелником Новог Пазара Мирсадом Ђерлеком, молитву обавио у Мелајској џамији, у којој молитву предводе службеници Зукорлићеве Исламске заједнице.
Ахмет Давутоглу је потом обишао Бор џамију, која је под "контролом" Исламске заједнице Србије, коју предводи реис Зилкић.
Годинама су двије муслиманске политичке партије имале затегнуте односе. Честа су била препуцавања преко медија и оптужбе водећих политичара двије супротстављене опције.
Изборе су углавном пратиле инцидентне ситуације у којим су учестовале присталице ових партија. У тим инцидентима неколико особа је повређено, а на дан самих избора у септембру 2006. године убијен је и кандидат за одборника СДА Руждија Дуровић.
Професор Ћамил Јуковић данас је непокретан јер се прије неколико година нашао испред просторија Љајићеве странке у вријеме сукоба његових и присталица Сулејмана Угљанина. Предизборни скупови нису могли да прођу без ријечи мржње према оним другим.