Politika
Јеремић: Треба нам консенуз о ЕУ, какав имамо о Косову
"Надам се да ће ускоро бити успостављен државни консензус у Србији око ЕУ, баш као што је то учињено и када је реч о Косову", рекао је Јеремић.
Према његовом мишљењу, чланство у ЕУ је централни стратешки приоритет Србије и неће га омести приближавање Покрету несврстаних, од којег Србија може имати само користи.
Говорећи о Косову и Метохији, Јеремић је рекао да ће питање његовог статуса бити отворено послије мишљења Међународног суда правде о нелегалности једностраног проглашења независности те српске покрајине.
"Приштина ће бити `сатерана у ћошак` и први пут мотивисана да буде пронађено компромисно решење за статус Покрајине", сматра србијански шеф дипломатије.
Он је рекао да увјерење да су нови преговори о статусу Косова реална опција темељи на чињеници да статус Косова није разријешен.
"Дипломатским, политичким и правним средствима супротставили смо се покушају сецесије. Надам се да ће у скорој будућности, рецимо већ 2010. године, након пресуде Међународног суда правде, доћи до међународних околности у којима неће бити алтернативе обнављању статусног дијалога", оцијенио је Јеремић.
На питање зашто би Албанци поново преговарали, министар иностраних послова Србије је рекао да ће након пресуде Међународног суда правде бити створене околности у којима неће бити нових признавања, нити ће бити могуће да Косово приступи некој међународној организацији.
"Ако мишљење буде онакво какво очекујемо, земље које до тада нису признале Косово имаће још више разлога да остану на таквом становишту. Мислим и да у дипломатском смислу неће бити тешко зауставити апликације тзв. `Републике Косово` за чланство у било којој међународној организацији. Верујем, дакле, да ће бити могуће изоловати Приштину и да ће она из тог стања моћи да изађе само кроз постизање договора с Београдом", оцијенио је Јеремић.