Intervju

Marko Tomić, autor najboljeg studentskog plakata na svijetu za 2024. godinu

Tomić: Sloboda znači pravo da radiš ono što želiš, ali uz odgovornost za posljedice svojih postupaka, bilo da su one dobre ili loše

"Ova slika postala je metafora za nemogućnost slobodnog izražavanja, što je savršeno oslikavalo poruku koju sam želio poslati", rekao je autor najboljeg studentskog plakata na svijetu za 2024. godinu

Kakav je osjećaj bio kada si saznao da si ove godine pobijedio?

Tomić: Osvojiti prvu nagradu bilo je zaista nezaboravno iskustvo. Kad sam se probudio i vidio email na svom telefonu, odmah sam prepoznao ime organizacije i shvatio da je riječ o takmičenju. Moja prva pomisao bila je da sam možda ušao među top tri, ali kada sam pročitao da sam osvojio prvo mjesto, bio sam nevjerovatno raspoložen. Brzo sam podijelio ovu vijest s porodicom i prijateljima.

Koja priča stoji iza ovog plakata?

Tomić: Plakat je nastao kao dio projekta "Sloboda narodu". Ekipa iz Pro Educe kontaktirala je našu profesoricu Jelenu Grubor, koja nas je okupila, a uz nas studente dizajna sa Akademije umjetnosti u Banjaluci, na projektu su učestvovali i studenti sa Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. Kroz nekoliko zajedničkih online sastanaka, kao i dvodnevnu radionicu, radili smo zajedno i prolazili kroz različita rješenja. Ja sam tada već imao realizovanu seriju od tri plakata, a jedan od njih, "Sloboda generacije Z" ili "Freedom of Speech", osvojio je nagradu.

 

U početku, prva dva plakata iz serije nisu ispunila moja očekivanja, pa sam odlučio promijeniti pristup. Kada sam bio mentalno iscrpljen, otišao sam na bicikl da se opustim i odmorim. Tada mi je pala na pamet ideja o balonu koji je zavezan na dnu – vazduh želi da izađe, ali ne može. Ova slika postala je metafora za nemogućnost slobodnog izražavanja, što je savršeno oslikavalo poruku koju sam želio poslati.

 

Plakat koji je osvojio prvo mjesto

Šta je za tebe sloboda?

Tomić: Sloboda, po mom mišljenju, znači pravo da radiš ono što želiš, ali uz odgovornost za posljedice svojih postupaka – bilo da su one dobre ili loše. To je balans između individualnog izraza i odgovornosti prema društvu.

Kako balansiraš između ličnog izraza i očekivanja publike?

Tomić: Ne opterećujem se previše tim pitanjem. Moj primarni cilj je da ono što radim bude smisleno i vizuelno funkcionalno. Publika će uvijek imati svoje mišljenje, ali ako je dizajn dobro osmišljen, sigurno će pronaći svoj put do ljudi.

Šta je za tebe najvažnija poruka koju jedan plakat treba da pošalje?

Tomić: Poruka mora biti jasna i smisleno prenesena, bilo osobi koja naručuje plakat, bilo onome ko ga izrađuje. Plakat treba komunicirati jasno i sa određenom težinom poruke, bez obzira na to da li je ta poruka lična ili univerzalna.

Kako ti vidiš ulogu grafičkog dizajna u savremenom društvu?

Tomić: Uloga grafičkog dizajna nije se puno promijenila – to je i dalje stvaranje vizuelnih rješenja koja najbolje komuniciraju datu temu. Iako se mijenjaju alati i mediji, osnovna suština ostaje ista: prenošenje ideja i emocija putem vizuelnih elemenata.

Čime se trenutno baviš i kakvi su ti planovi za budućnost?

Tomić: Trenutno je moj glavni fokus na ilustraciji. Ove godine sam proveo dva mjeseca u Beogradu, gdje sam radio kao ilustrator u jednoj agenciji, a sada samostalno razvijam vlastite projekte. Ilustracija me oduvijek fascinirala i nadam se da ću u budućnosti imati još više prilika za rad u tom polju.

Povezana vijest: Mladi Banjalučanin Marko Tomić osvojio 1. nagradu na 11. Svjetskom bijenalu studentskog plakata (VIDEO)

 
Izvor: proeduca.net 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog