Nauka
Vukojević: Vještačku inteligenciju treba da tretiramo kao veoma informisane, ali ipak ograničene ljude (VIDEO)
Vještačku inteligenciju treba da tretiramo kao veoma informisane, ali ipak ograničene ljude, rekao je Borislav Vukojević, profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci, gostujući u Јutarnjem programu RTRS-a.
- Već dvije godine traje talas nove vještačke inteligencije. Prvo treba da objasnimo šta to nije vještačka inteligencija. Mi to simbolički povezujemo da je to ekstra napredno, da je to Nikola Tesla ili Albert Ajnštajn, a to nije tako. Ona može da simulira rad ljudskog mozga, a ne da ga kopira preko mašinskog učenja - istakao je Vukojević.
Vještačka inteligencija postoji od 1956. godine.
- Ako bi tražili pravu definiciju, to su računarski sistemi koji mogu preko simuliranja neuronskih mreža da kreiraju novi sadražaj, bio to tekst, slika, audio ili video. Sve one stvari koje smo mi pridodavali ljudskoj vrsti sada može uraditi i vještačka inteligencija - rekao je Vukojević.
Prema njegovim riječima vještačka inteligencija zavisi od procesa treninga, a on je veoma skup.
- Јedan proces treninga košta od 20 do 40 milijardi dolara, dakle to je ogroman novac - dodao je Vukojević.
Početkom novog milenijuma samo rijetki su imali mogućnost da kreiraju portale, sajtove, mesandžer, ali danas imamo svi pametne telefone.
- To je novi alat kod ljudi koji imaju zle namjere. Sve ono što su do sada radili, sada mogu da automatizuju javni prostor sa stotinama hiljada lažnih vijesti u sekundi. Dakle može se lako zagaditi javni prostor da dođemo u situaciju da više ne znamo šta je laž, istina, šta je dobro ili loše - poručio je Vukojević.
Postoje oblasti u kojima vještačka inteligencija može jako pomoći, ali i odmoći.
- U medicini vještačka intelgencija može da jako pomogne u nekakvim dijagnozima u istraživanju novih lijekova. Ali treba imati na umu da to nisu roboti doktori, već vještačka inteligencija pomaže doktorima zbog velikog broja podataka koji oni ne mogu obraditi za svog života, da ih brže apsorbuju u pozitvne stvari. Druga oblast je obrazovanje, ali nažalost on je prvi na tapetu, i kad su dobre i loše strane. Problem je što djeca u osnovnoj školi već to koriste, ali s druge strane veliki broj prosvjetni radnika nema taj kapacitet. Djeca s druge strane to puno koriste, i dolazimo do problema. Nedavno smo imali anketu koja je pokazala da nema djeteta u osnovnoj školi koji ne koristi jednu vrstu vještačke inteligencije - zaključio je Vukojević.
Izvor: rtrs.tv