Nauka
HPV vakcine i reproduktivno zdravlje: zaštita za žene i muškarce
Humani papiloma virusi (HPV) uzrokuju jednu od najčešćih seksualno prenosivih infekcija na svijetu, sa više od 200 različitih tipova virusa. Neki tipovi HPV-a mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, posebno ako su infekcije dugo vremena neliječene i neprimjećene, što se može dogoditi jer infekcija HPV-om vrlo često ne daje nikakve simptome.
Međutim, HPV nisu virusi koji su odgovorni samo za rak grlića materice. Infekcije nekim od ovih virusa mogu se odraziti i na druge aspekte zdravlja, kako žena tako i muškaraca. Srećom, postoji vakcina koja može spriječiti mnoge od ovih problema i smanjiti rizik od obolijevanja. HPV vakcine ne štite samo od raka grlića materice nego i od niza drugih kancera i zdravstvenih problema.
Šta je HPV i kako se prenosi?
HPV – humani papiloma virus se prenosi uglavnom seksualnim kontaktom, ali se može prenijeti i direktnim kontaktom sa kožom zaražene osobe. HPV infekcija je toliko raširena da se procjenjuje da će većina seksualno aktivnih osoba biti zaražena barem jednim tipom HPV-a u nekom trenutku života. Većina HPV infekcija ne izaziva simptome i organizam ih sam eliminiše. Međutim, određeni tipovi HPV-a mogu izazvati ozbiljne bolesti. I tu na scenu stupaju vakcine kao efikasno i sigurno sredstvo smanjenja rizika od niza bolesti.
HPV i rak grlića materice
Svakako da je najpoznatija bolest povezana sa HPV-om rak grlića materice, četvrti po učestalosti najčešći rak među ženama u svijetu. Dugotrajna infekcija sa visokorizičnim tipovima HPV-a, posebno tipovima 16 i 18, može uzrokovati promjene na ćelijama grlića materice koje se vremenom mogu razviti u rak. Zato je vakcinacija protiv HPV-a ključna u prevenciji ovog tipa raka.
Koje simptome treba pratiti?
Jedan od simptoma poodmaklog stadija, kako je objasnio ginekolog primarijus dr Vahidin Katica, jeste krvarenje.
„Krvarenje je na žalost stadij gdje je bolest ili uznapredovala ili mi moramo recimo, ne samo… pored tog krvarenja mi imamo i pojavu nekog nelagodnog, nekog neprijatnog mirisa. Šta je nama u svemu tome problem? Zato što to nije isključivo, taj neprijatni miris on nije isključivo simptom i značajka ove HPV infekcije. On je više bakterijske, gljivične i protozoalne. Moramo pratiti pojavu nekog sekreta različite boje, sukrvičaste boje, bolne odnose. Na te stvari moramo dobro obratiti pažnju i evo ono što sam sad rekao – bolan odnos i krvarenje je nešto što je alarm i gdje žena odmah mora posjetiti svog ginekologa. Ono sa čime se mi susrećemo gore na našoj klinici jeste da uglavnom žene koje dođu sa uznapredovalim stadijem karcinoma grlića materice, one godinama nisu bile ili gotovo nikada nisu bile kod ginekologa“, naglasio je dr Katica.
Promjene na grliću u ranijim stadijima moguće je otkriti samo redovnim ginekološkim pregledima koji uključuju PAPA test i po potrebi, kolposkopiju.
Promjene na grliću materice, njihovo liječenje i uticaj na tok trudnoće
Ono što je značajno istaći jeste da promjene na grliću materice, čak i onda kada se ne radi o krajnjoj fazi – raku, mogu stvoriti probleme s reproduktivnim zdravljem. Naime, potrebni zahvati u cilju liječenja i saniranja promjena na epitelu grlića materice koje su izazvane dugotrajnom infekcijom određenim tipovima humanih papiloma virusa, dovode do skraćenja grlića materice.
Prema riječima ginekologa primarijusa doktora Vahidina Katice, konizacija i drugi zahvati potrebni da bi se uklonile promjene na grliću mogu imati uticaj na kasnije trudnoće, ali taj uticaj zavisi od nekoliko faktora, uključujući obim i vrstu zahvata i individualne karakteristike žene. Naime, tokom konizacije, uklanja se dio tkiva grlića materice, što može oslabiti grlić. Zbog toga na mjestu zahvata nastaje ožiljno tkivo čime se mijenja i dužina i kvalitet tkiva grlića materice (kolagen, poprečno-prugasta muskulatura), što može imati posljedice kasnije u trudnoći. Ovaj oslabljeni grlić možda neće moći da ostane zatvoren tokom trudnoće, što može povećati rizik od prijevremenog porođaja ili pobačaja u drugom tromjesečju.
Hirurški zahvat može dovesti do stvaranja ožiljaka (cervikalna stenoza), što može otežati otvaranje grlića tokom porođaja i može zahtijevati medicinsku intervenciju.
Za žene koje su imale konizaciju, važno je da njihov ljekar prati dužinu grlića materice tokom trudnoće.Takođe, redovni ultrazvučni pregledi mogu pomoći u praćenju stanja grlića i planiranju odgovarajuće njege.
Sprječavanje infekcija HPV-om je jedan od faktora smanjenja rizika od prijevremenih poroda i spontanih pobačaja. Ovo je samo jedan od načina na koje vakcine protiv HPV-a poboljšavaju i štite reproduktivno zdravlje.
Druge bolesti uzrokovane HPV-om
Osim raka grlića materice, HPV može izazvati i druge zdravstvene probleme, uključujući genitalne bradavice, poznate kao kondilomi, koje su neprijatne i čije liječenje zahtijeva upornost jer se često ponovo pojavljuju ali uglavnom ne izazivaju ozbiljne zdravstvene probleme. Međutim, određeni tipovi HPV-a mogu izazvati lezije i rak drugih dijelova tijela, kao što su rak anusa, vulve, vagine, penisa, kao i orofaringealni rak – rak koji zahvata grlo, jezik i krajnike. Studije su pokazale kako HPV vakcine znatno smanjuju rizik od bolesti poput genitalnih bradavica i lezija vulve i vagine koje se povezuju s HPV-om kod mladih žena [1].
Dok se o HPV-u često govori u kontekstu ženskog zdravlja, jer je rak grlića materice glavna posljedica ove infekcije, važno je naglasiti da HPV utiče i na muškarce. Nažalost, ne postoji rutinski test za otkrivanje HPV-a kod muškaraca, što dodatno naglašava važnost vakcinacije.
Prema pregledu[2] objavljenom 2022., HPV vakcine za upotrebu kod muškaraca, imaju potencijalnu efikasnost od 90% odnosno 77,5% za smanjenje genitalnih bradavica i malignih promjena u predjelu anusa.
Vakcinacija muškaraca protiv HPV-a dobra je mjera za sprječavanje ne samo raka grlića materice, već i nekih vrsta raka u predjelu glave i vrata, nekih bradavica na penisu i većine karcinoma anusa[3].
Polne bradavice
Polne bradavice, poznate i kao kondilomi, su kožne izrasline koje nastaju zbog infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Najčešće ih uzrokuju niskorizični tipovi HPV-a, kao što su tipovi 6 i 11, koji ne uzrokuju rak, ali mogu izazvati neugodne simptome. Spolne bradavice često uzrokuju svrbež, peckanje ili nelagodnost u zahvaćenom području. Ponekad bradavice mogu uzrokovati krvarenje prilikom dodira, seksualnog odnosa ili kada dođe do iritacije. Može se pojaviti i iscjedak iz bradavica.
Mogu dolaziti pojedinačno ili biti u grozdovima. Kod žena se mogu pojaviti na vulvi, grliću materice, vaginalnom otvoru ili anusu. Kod muškaraca se mogu pojaviti na penisu, skrotumu ili anusu.
HPV i orofaringealni rak
Posebno je značajno napomenuti povezanost HPV-a sa orofaringealnim rakom, koji je poznati američki glumac Michael Douglas javno spomenuo kao posljedicu HPV infekcije. Ovaj tip raka se sve češće povezuje sa oralnim seksom, i iako je ranije bio povezan sa pušenjem i konzumacijom alkohola, danas se zna da HPV infekcija može igrati ključnu ulogu u njegovom razvoju. Muškarci su skloniji razvijanju ovog tipa raka nego žene, ali vakcina protiv HPV-a može značajno smanjiti ovaj rizik[4].
Simptomi ovog tipa tumora uključuju dugotrajnu grlobolju, bol pri gutanju, promjene u glasu, dugotrajan kašalj, gubitak težine. Ako sumnjate na ovaj, ili bilo koji drugi rak, ipak nemojte da vam informacije s interneta budu jedini izvor, molimo da se obratite svom ljekaru.
HPV i rak penisa
Dugotrajna infekcija visokorizičnim tipovima može uzrokovati promjene u ćelijama kože i sluznice penisa, što može dovesti do razvoja prekanceroznih lezija i, na kraju, raka. HPV se i u ovom slučaju prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom kožom ili sluznicom.
Simptomi raka penisa mogu uključivati:
- Promjene na koži penisa, poput pojave kvržica, rana ili zadebljanja.
- Promjene u boji kože penisa.
- Iscjedak ili krvarenje ispod prepucijuma.
- Bol ili nelagodnost u penisu ili prepucijumu.
HPV vakcina – zaštita za sve
HPV vakcina pruža zaštitu od najčešćih i najopasnijih tipova HPV-a. Preporučuje se za djevojčice i dječake u dobi od 9 do 14 godina, idealno prije nego što postanu seksualno aktivni jer u tom slučaju još uvek nisu došli u kontakt sa virusom, ali se može primijeniti i efikasna je i kod starijih adolescenata i mladih odraslih osoba. Vakcina je efikasna u sprečavanju infekcija koje mogu dovesti do raka grlića materice, anusa, penisa, vagine, vulve i orofaringealnog raka, kao i u sprječavanju genitalnih bradavica.
HPV vakcina predstavlja značajan korak naprijed u zaštiti reproduktivnog zdravlja, kako žena tako i muškaraca.
„HPV se prenosi sa žene na muškarca i sa muškarca na ženu, a onda ako uzmete i ovu informaciju da se djevojčice cijepe od 9-te do 26-te godine, dakle preporuka jeste da se i dječaci naravno obavezno vakcinišu. Zašto? Zato što na taj način preveniramo karcinom penisa kod dječaka tj karcinome genitalne regije. I ako uzmemo da je 1% od svih malignoma karcinom penisa onda možete vidjeti koliki je ovaj značaj. A da ne uzimamo i ove druge stvari kao što je karcinom analne regije, pojave bradavica na analnoj regiji, na perianalnoj regiji, onda imamo zaista širok spektar i veliki razlog da vakcinišemo isto tako i dječake“, zaključio je dr Vahidin Katica.
U zemljama gdje je procijepljenost HPV vakcinama veća, znatno je smanjena pojava raka grlića materice, ali i drugih bolesti koje uzrokuje HPV[5][6] [7] [8] . Prvi masovni program vakcinacije protiv HPV kod populacije žena u Velikoj Britaniji rezultirao je smanjenjem od 87% slučajeva ovog kancera u poređenju s prethodnim generacijama istih godina koje nisu bile vakcinisane[9]. Niz dugogodišnjih studija, u kojima su se pratile hiljade osoba koje su primile HPV vakcine, dokazale su efikasnost vakcinacije[10][11][12][13] [14].
Edukacija o HPV-u i dostupnosti vakcine je od suštinskog značaja za smanjenje broja infekcija i drugih bolesti koje uzrokuje HPV.
HPV vakcina je sigurna i efikasna, sa više od 500 miliona doza primijenjenih širom svijeta. Vakcinacija ne štiti samo pojedince, već i smanjuje širenje HPV-a u populaciji.
Reference:
[1] Muñoz N, Kjaer SK, Sigurdsson K, Iversen OE, Hernandez-Avila M, Wheeler CM, Perez G, Brown DR, Koutsky LA, Tay EH, Garcia PJ, Ault KA, Garland SM, Leodolter S, Olsson SE, Tang GW, Ferris DG, Paavonen J, Steben M, Bosch FX, Dillner J, Huh WK, Joura EA, Kurman RJ, Majewski S, Myers ER, Villa LL, Taddeo FJ, Roberts C, Tadesse A, Bryan JT, Lupinacci LC, Giacoletti KE, Sings HL, James MK, Hesley TM, Barr E, Haupt RM. Impact of human papillomavirus (HPV)-6/11/16/18 vaccine on all HPV-associated genital diseases in young women. J Natl Cancer Inst. 2010 Mar 3;102(5):325-39. doi: 10.1093/jnci/djp534. Epub 2010 Feb 5. PMID: 20139221.
[2] Elst L, Albersen M. HPV Vaccination: Does It Have a Role in Preventing Penile Cancer and Other Preneoplastic Lesions? Semin Oncol Nurs. 2022 Jun;38(3):151284. doi: 10.1016/j.soncn.2022.151284. Epub 2022 May 14. PMID: 35577640.
[3] Ornellas P, Ornellas AA. HPV vaccination is fundamental for reducing or erradicate penile cancer | Opinion: NO. Int Braz J Urol. 2018 Sep-Oct;44(5):862-864. doi: 10.1590/S1677-5538.IBJU.2018.05.03. PMID: 30325595; PMCID: PMC6237529.
[4] Ndon S, Singh A, Ha PK, Aswani J, Chan JY, Xu MJ. Human Papillomavirus-Associated Oropharyngeal Cancer: Global Epidemiology and Public Policy Implications. Cancers (Basel). 2023 Aug 13;15(16):4080. doi: 10.3390/cancers15164080. PMID: 37627108; PMCID: PMC10452639.
[5] Chaturvedi AK, Graubard BI, Broutian T, Pickard RKL, Tong ZY, Xiao W, Kahle L, Gillison ML. Effect of Prophylactic Human Papillomavirus (HPV) Vaccination on Oral HPV Infections Among Young Adults in the United States. J Clin Oncol. 2018 Jan 20;36(3):262-267. doi: 10.1200/JCO.2017.75.0141. Epub 2017 Nov 28. PMID: 29182497; PMCID: PMC5773841.
[6] Dehlendorff C, Baandrup L, Kjaer SK. Real-World Effectiveness of Human Papillomavirus Vaccination Against Vulvovaginal High-Grade Precancerous Lesions and Cancers. J Natl Cancer Inst. 2021 Jul 1;113(7):869-874. doi: 10.1093/jnci/djaa209. PMID: 33377930; PMCID: PMC8246827.
[7] Giuliano AR, Palefsky JM, Goldstone S, Moreira ED Jr, Penny ME, Aranda C, Vardas E, Moi H, Jessen H, Hillman R, Chang YH, Ferris D, Rouleau D, Bryan J, Marshall JB, Vuocolo S, Barr E, Radley D, Haupt RM, Guris D. Efficacy of quadrivalent HPV vaccine against HPV Infection and disease in males. N Engl J Med. 2011 Feb 3;364(5):401-11. doi: 10.1056/NEJMoa0909537. Erratum in: N Engl J Med. 2011 Apr 14;364(15):1481. PMID: 21288094; PMCID: PMC3495065.
[8] McCormack PL, Joura EA. Spotlight on quadrivalent human papillomavirus (types 6, 11, 16, 18) recombinant vaccine (Gardasil®) in the prevention of premalignant genital lesions, genital cancer, and genital warts in women. BioDrugs. 2011 Oct 1;25(5):339-43. doi: 10.2165/11205060-000000000-00000. PMID: 21942919.
[9] Falcaro M, Castañon A, Ndlela B, Checchi M, Soldan K, Lopez-Bernal J, Elliss-Brookes L, Sasieni P. The effects of the national HPV vaccination programme in England, UK, on cervical cancer and grade 3 cervical intraepithelial neoplasia incidence: a register-based observational study. Lancet. 2021 Dec 4;398(10316):2084-2092. doi: 10.1016/S0140-6736(21)02178-4. Epub 2021 Nov 3. PMID: 34741816.
[10] Mix JM, Van Dyne EA, Saraiya M, Hallowell BD, Thomas CC. Assessing Impact of HPV Vaccination on Cervical Cancer Incidence among Women Aged 15-29 Years in the United States, 1999-2017: An Ecologic Study. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2021 Jan;30(1):30-37. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-20-0846. Epub 2020 Oct 20. PMID: 33082207; PMCID: PMC7855406.
[11] Lei J, Ploner A, Elfström KM, Wang J, Roth A, Fang F, Sundström K, Dillner J, Sparén P. HPV Vaccination and the Risk of Invasive Cervical Cancer. N Engl J Med. 2020 Oct 1;383(14):1340-1348. doi: 10.1056/NEJMoa1917338. PMID: 32997908.
[12] Herweijer E, Sundström K, Ploner A, Uhnoo I, Sparén P, Arnheim-Dahlström L. Quadrivalent HPV vaccine effectiveness against high-grade cervical lesions by age at vaccination: A population-based study. Int J Cancer. 2016 Jun 15;138(12):2867-74. doi: 10.1002/ijc.30035. Epub 2016 Mar 9. Erratum in: Int J Cancer. 2017 Jul 1;141(1):E1-E4. doi: 10.1002/ijc.30721. PMID: 26856527; PMCID: PMC5069657.
[13] Steben M, Tan Thompson M, Rodier C, Mallette N, Racovitan V, DeAngelis F, Stutz M, Rampakakis E. A Review of the Impact and Effectiveness of the Quadrivalent Human Papillomavirus Vaccine: 10 Years of Clinical Experience in Canada. J Obstet Gynaecol Can. 2018 Dec;40(12):1635-1645. doi: 10.1016/j.jogc.2018.05.024. Epub 2018 Oct 16. PMID: 30341021.
[14] Kjaer SK, Dehlendorff C, Belmonte F, Baandrup L. Real-World Effectiveness of Human Papillomavirus Vaccination Against Cervical Cancer. J Natl Cancer Inst. 2021 Oct 1;113(10):1329-1335. doi: 10.1093/jnci/djab080. PMID: 33876216; PMCID: PMC8486335.
Napomena: naslovna slika je generisana pomoću alata GAI
Izvor: naukagovori.ba