Svijet
Posjekli 500.000 stabala da naprave fabriku
Na mjestu izgradnje fabrike kompanije Tesla u blizini Berlina posječeno je oko 500.000 stabala, a analiza satelitskih snimaka pokazuje da je tom prilikom iskrčeno 329 hektara šume.
Izgradnja džinovske fabrike kompanije Tesla u Njemačkoj izazvala je brojne kontroverze, a organizovani su i mnogi protesti, prenio je Gardijan.
Vlasnik kompanije Ilon Mask kritikovao je lokalnu policiju zbog toga što je dozvolila "ljevičarske proteste".
Prema podacima kompanije Kayrros koja se bavi informacijama iz oblasti ekologije, satelitski snimci pokazuju da je od marta 2020. do maja 2023. na mjestu izgradnje fabrike posječeno 329 hektara šume, što je ekvivalentno broju od oko 500.000 stabala.
Od prošlog maja, klimatski aktivisti organizovali su proteste protiv planiranog širenja ove gigafabrike, i pokušavali da izvedu upad na lokaciju.
Jedna od grupa uspjela je da zapali električni stub i zaustavi na nekoliko dana proizvodnju fabrike u martu.
Karolina Drzevo iz organizacije "Zavrnite slavinu Tesli" rekla je da su analize pokazale da je proizvodnja električnih vozila ove kompanije izazvala lokalno razaranje prirode, kao i globalne štete zbog rudarenja metala.
"U jednom od najsušnijih regiona Njemačke već je uništeno previše životne okoline", kazala je ona, dodajući da se mora spriječiti nanošenje još veće destrukcije šuma i ugrožavanje zaštićenog područja pijaće vode.
Iz kompanije Tesla nisu odgovorili na zahtjev za komentar.
Vodeći analitičar u firmi Kayrros, Antoan Half, kaže da se uvijek mora imati u vidu da li su veći benefiti ili štete kada se procjenjuje šira slika.
On navodi da je posječeno drveće ekvivalentno količini od oko 13.000 tona ugljen dioksida, što je godišnja količina koju emituje 2.800 automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem u SAD.
"Tako da je to samo mali dio broja električnih vozila koje Tesla proizvede i proda svakog kvartala", kazao je Half.
U julu je ministarstvo za ekologiju pokrajine Brandenburg odobrilo plan o proširenju Tesline fabrike kako bi se proizvodnja udvostručila na million vozila godišnje.
Od tada je zabilježeno na desetine ekoloških incidenata na toj lokaciji, gdje se takođe proizvode milioni baterija za električna vozila, uključujući curenje dizel goriva, boje i aluminijuma, navodi Gardijan.
Kompanija Tesla na to nije odmah reagovala, ali se kasnije oglasila saopštivši da je tokom izgradnje fabrike na tom mjestu bilo nekoliko incidenata, kao i od početka njenog rada, ali da nijedan nije izazvao ekološke posljedice, a da će, ako bude neophodno, biti primjenjene korektivne mjere.
Foto: google earth
Izvor: politika.rs