Vijesti

Šmit: Nisu potrebne izmene Dejtona već Ustava BiH

Uoči isteka roka datog strankama Bošnjaka i Hrvata u BiH da se dogovore o izbornoj reformi, Kristijan Šmit poručuje da nisu potrebne izmjene Dejtonskog sporazuma, već Ustava BiH, ne isključujući pritom nametanje rješenja korišćenjem bonskih ovlašćenja. Šmit kaže da je važno da Dejtonski sporazum ostane jer je to, kako navodi, i dalje temelj za BiH. Upozorio je da nisu ispunjene sve odredbe Dejtonskog sporazuma, a kao primjer je naveo Aneks VII.

„Ne smatram da nam je potreban Dejton II. Prije mislim da nam iz naroda trebaju izmjene Ustava. Evropska unija je niz godina teško prihvatala da BiH nije poput drugih zemalja. Naravno da se jako dobro sjećam onih pitanja kada su Hrvatska ili Slovenija primljene u EU. U Sloveniji se postavljalo pitanje o zaštiti manjina, ali ona nisu imala tu težinu kao što u BiH imaju pitanja koja se stalno otvaraju. Ova situacija, kakva je u BiH, za EU je jednostavno nepoznanica”, rekao je Šmit za izdanje u BiH Večernjeg lista, prenio je Tanjug.

Ističe da rješavanju situacije u BiH neće pomoći konferencija, ni na Brionima ni u Dejtonu. „Mislim da moramo uz pomoć evropskog duha ovdje da završimo posao. A to ne znači da ja neću koristiti svoja ovlašćenja. Dok mi dotle stignemo, sigurno ću ih koristiti”, rekao je Šmit.

Naveo je da je broj Hrvata u BiH mnogo manji nego pripadnika drugih zajednica, ali prema Dejtonskom sporazumu, koji je, kako kaže, temelj njegovog rada, oni imaju pravo na političku odgovornost i zastupljenost. „Zato nam ne ostaje ništa drugo nego da napravimo taj malo neugodan korak ili da krenemo neugodnim putem da razlikujemo očekivanja od realnosti. Da razlikujemo tvrdnje od realnosti i da jednostavno krenemo tim putem dogovora”, kaže Šmit.

Dodao je da rok od šest sedmica za dogovor o izbornoj reformi ne treba uzimati striktno jer je to, kako kaže, „čisto političko mjerilo” da se nešto mora uraditi.

Govoreći o pritiscima, Šmit tvrdi da oni dolaze sa svih strana, ali im, ističe, on ne podliježe. Poručuje, međutim, da neće biti dio izborne kampanje. O odnosu sa srpskim članom predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, Šmit kaže da ostaje otvoren za bilo kakav razgovor, ali da Dodik, kako je naveo, ne treba ni u kojem slučaju da misli da će bilo kakav pokušaj da se izađe iz dejtonske BiH ostati bez njegove reakcije. „Ne čini mi se da on ne primi na znanje kada mu nešto preporučim. Svojevremeno mi je ponudio da popijemo po jednu šljivovicu, a ta boca i dalje je otvorena. Popićemo je tek kada se posao završi”, zaključio je Šmit.

 

Izvor: politika.rs 
Foto: dw.com 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog