Vijesti

Трошкови Фонда здравства на име медикамената ове године нижи него лани: У страху од заразе заобилазе љекаре

Упркос вирусу корона љекари у Републици Српској су према подацима Фонда здравственог осигурања РС за десет мјесеци ове године исписали 4.759.115 рецепата за лијекове, што је за 461.315 мање у односу на исти период лани.

Највише рецепата издато је за медикаменте који се користе у терапији повишеног крвног притиска и дијабетес тип два.

Како су навели у Фонду здравства, трошкови за лијекове на рецепт у овој години, закључно са 31. октобром, износили су 50,617 милиона марака, што је за око три милиона мање него у истом периоду лани, када је за те намјене издвојено 53,726 милиона КМ.

Становници Српске су, истичу у Фонду здравства, ослобођени плаћања партиципације за све лијекове који се налазе на њиховој листи, а који се издају на рецепт, уз изузетак медикамената са листе Б.

- Будући да још не постоји адекватна прописана терапија за обољеле од короне, на располагању су им сви лијекови које фонд финансира, укључујући и антибиотике, које најчешће користе обољели заражени овим вирусом - казали су у фонду.

Подсјетили су да од почетка пандемије вируса корона фонд финансира здравствене услуге за све грађане у јавним здравственим установама, без обзира на осигурање те није потребно овјеравати здравствену књижицу.

- Фонд је у сарадњи са Владом РС донио ову одлуку управо да би сви грађани, чак и неосигурани, за вријеме пандемије били растерећени брига у вези са трошковима лијечења, што није случај у другим земљама, како у региону, тако и у свијету. На овај начин Српска још једном показује да је социјално одговорна те да је брига за грађане на првом мјесту - рекли су у фонду и нагласили да грађанима који су заражени вирусом корона у потпуности финансирају и болничко лијечење, што подразумијева комплетну његу.

Фонд је, такође, недавно омогућио да сви осигураници који су прележали инфекцију вируса корона имају право на продужену медицинску рехабилитацију у трајању до 28 дана, а по потреби и на обнову бањског лијечења. Ово право могу да, како су навели, остваре обољели након болничког лијечења и на приједлог љекара.

Према ријечима љекара породичне медицине Милијане Станковић, грађани ове године немају ништа мање здравствених проблема у односу на годину раније, а разлог за мање прописаних лијекова, који иду на терет фонда, објашњава тиме што многи у страху од заразе одлазе директно у апотеку по медикаменте, заобилазећи љекаре.

- Један од разлога што је ове године исписано мање рецепата јесте и то што се за лијечење од вируса корона углавном користе лијекове који иду на терет пацијента - казала је Станковићева. Додала је да су и љекари, због епидемиолошке ситуације преокупирани “ковид” пацијентима па се становници са другим здравственим проблемима рјеђе одлучују на одлазак у амбуланте.

Прошлогодишњи промет

Према подацима Агенција за лијекове и медицинска средства БиХ, највећи промет у прошлој години имали су лијекови који се користе за кардиоваскуларни систем, којих је продато у вриједности од 116,948 милиона марака, затим антинеопластици и имуномодулатори, за шта је искеширано 113,989 милиона КМ. За нијансу мање продато је лијекова који се користе за алиметарни тракт и метаболизам те нервни систем.

 

Извор: Глас Српске
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog