Vijesti
Доњa Градинa: Oбиљежавање Дана сјећања на жртве усташког злочина
Данас се у Доњој Градини обиљежава Дан сјећања на жртве усташког злочина – геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.
Највиши званичници Републике Српске и представници дипломатског кора у БиХ положили су вијенце и цвијеће на гробно мјесто "Тополе" у Спомен-комплексу Доња Градина.
У име институција Републике Српске вијенац су положили предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић, премијер Радован Вишковић, српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик и предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија.
Цвијеће су положили министри у Влади Српске, шеф Делегације ЕУ у БиХ Јохан Затлер, руски амбасадор у БиХ Петар Иванцов, амерички амбасадор Ерик Нелсон, британски амбасадор Метју Филд, начелник општине Козарска Дубица Раденко Рељић, те представници јеврејског и ромског народа.
Претходно је истакнуто да жртве не смију бити заборављене јер би то за њих била највећа казна.
Свештеници дубичке парохије служили су парастос Србима убијеним у систему усташког концентрационог логора Јасеновац, а потом су емитоване видео-поруке молитава које су за страдале припаднике јеврејског и ромског народа прочитали рабин Исак Асиел и члан Свјетског парламента Рома Драгољуб Ацковић.
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поручио је данас да Доња Градина представља мјесто сјећања гдје тишина говори више од ријечи.
- Не могу да потиснем ни сјећања и бол као дјечак рођен испод Козаре, гдје сам се јежио од прича преживјелих. Жеља комунистичких власти да сатру причу о Јасеновцу није успјела, баш као ни идеја да се сви Срби побију овдје, као и на осталим старатиштима, Јадовну, Пагу, Старој Градишци, Сајмишту - навео је Додик.
Порчио је да се у Доњу Градину долази како би се сви завјетовали на трајни мир.
- Не долазимо да би се завјетовали на нове сукобе и ратове, него на мир. Вјерујем у свијест нација у региоу да сачувамо драгоцјени мир - наводи Додик.
Како је нагласио, само тамо где Срби имају државу имају и сободу, а гдје то није био случај Срби су масовно страдали.
Он је истакао да је дан прије пробоја побијено 700 жена.
- Дакле и када се дошао крај, усташе су убијале, желећи да нас осакате као народ, али и покажу монстроузност такозване НДХ, као најгоре творевине. Да су имали довољно времена ни нас данас не би било овдје - рекао је Додик.
Додик је истакао да су Доња Градина и Јасеновац само дио српског страдања и тешке историје у 20 вијеку, који је преполовио српску популацију.
Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора закључила је да су Хрвати у Јасеновцу и Доњој Градини убили више од 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја.
Систем логора смрти НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина је највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац.
У Меморијалном комплексу Јасеновац, који данас припада Хрватској, као жртве су наведени само они који су идентификовани, односно 83.145 убијених.
Међу страдалима за 1.337 дана постојања логора Јасеновац било је више од 20.000 дјеце.
Годишњица ће бити обиљежена и у Сремској Митровици.
Извор: РТРС