Radmila Trbojević
BENJAMINA K.
(Fronti nulla fides)
Prije svega moram se vratiti na moj prethodni blog (Otvoreno pismo upućeno članu Predsjedništva BIH i Predsjedniku SNSD –a gosp. M. Dodiku u kome mi se potkrala greška, naime umjesto 9. Januar 1992 (dan Proglašenja Republike Srpske) napisala sam omaškom 9.01.1991. Veoma mi je žao, ali u žaru pisanja, desi se i greška. Hvala onima koji me nisu odmah kritikovali.
Ali, da se vratim na lik (spoljašnost vara, kao u naslovu) i posebno na djelo, mlade gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić o kojoj sam već pisala. Tada je politička situacija jednog „manjeg „ i „jednog većeg „ entiteta BIH bila podnošljiva, mada ne posebno obećavajuća. Sunovrat dviju (treća čeka ishod) kako sada izgleda, nepomirljivih i hiljadama milja udaljenih vodećih politika u BiH, nastaje donošenjem, za slobodan svijet nezamislivog i po posljedicama nečuvenog Inckovog zakona, ali i očekivanog odgovora srpske strane.
Gaženja ljudskih prava i slobode mišljenja ne postoji u demokratskim zemljama pogotovo donošenja zakona izvan Parlamenta, kao što se pomenutim nametnutim zakonom zgazilo demokratsko pravo srpskoga naroda u BIH i uveden verbalni delikt. Nije dosta što smo surovo kažnjeni i za ono za šta i nismo bili, van svake razumne sumnje, krivi, trpeći tzv. „širu istinu“ koju je o nama uspješno širio slobodarski zapad, osim naravno haških presuda (ne upadam u klopku zabrane negiranja genocida) za šta naši osuđenici robuju i lagano umiru u zatvorima širom „slobodne“ Europe (međutim nije dovoljno Bošnjacima, treba još) - ne može, - i ne podnosi se ćutke. Bar Srbi nisu nikada podnosili teror ćutke.
Oni koji nemaju oraha u džepu a primanja su im tek da prežive, nemaju engleska i bjelosvjetska pribježišta, vrijedna par miliona evra, nego neki žive po kontejnerima (a do juče je to kao samo „radila„ nekolicina vodećih iz SNSD – a i NIKO više) ...Sada vidimo da do juče ležerni i nehajni pdepeovci (nisam to rekla ja nego njihov dugogodišnji saborac, neka ga tuže ako laže) ostavljaju djecu da žive u Londonu ili Beču, ili drugdje... Čak i oni koji su do juče bili potpuni društveni anonimusi, politički autsajderi, a sada poslanici, kao jedan koji nije iz PDP-a, nego iz SDS –a, čuveni lovac sa pedigreom – sada školuje dijete u Austriji, kako čujem. Neka školuje, školovala bih i ja unuke da sam onomad (2010) imala još bar dvjestotinjak glasova (ha, ha, ja priče za debile) pa da uđem u Skupštinu, iako sam bila nosilac liste br. 1 za pomenutu partiju. Mene ne demantuju nekadašnji „saborci„ , oni znaju da ja mnogo znam, posebno po pitanju plaćanja odgovarajućih pozicija u stranci (to se sada pominje, kao da se ne zna da je to bila o p š t a praksa.... Čak i oni koji su sposobni da vrše funkcije za šta su bili, ili jesu predloženi, ne mogu izbjeći određene obaveze koje im se saopšte, bez obzira na kvalitet, obrazovanje, pedigre itd.... Dobro.To za drugi put. Uostalom, šta će oni jadni, ne znaju šta da rade sa tolikim parama, koje preostanu od tereta siromašnog života..
Vratimo se avangardnoj, multietničkoj Benjamini.
Benjamina je bila u Banja Luci. Široko se i benevolentno smiješila (ne opisujem njen smješak) i izgledalo je da ima namjeru da sa mladim gradonačelnikom Banja Luke Draškom može da uradi nešto po pitanju saradnje dva entiteta, a najprije sa dvadesetak spomen-ploča o srpskim zločinima po cijelom Sarajevu, tj. da će ONA na neki način da se osmjeli i da prigovori barem nečemu, pogotovo o spomen- ploči na Vijećnici. Ali nije. Nije učinila ništa, niti smije bilo šta da mijenja.
Sarajevo ima svoja cementirana pravila, ne može niko da misli ono što je suprotno uvjerenju v e ć i n e Bošnjaka bez obzira kojoj partiji pripadaju ili su politički neangažovani, to su pravila koja neshvatljivom, getoiziranom uskošću čak univerzitetskih profesora i akademika, jednom spremljenom lekcijom o ratu u BiH, naučenom napamet, koja ne prizna koliko i k a k o su ubijani Srbi u Sarajevu. Ali, ne samo u Sarajevu. Po njima je Armija BiH bila armija nestašnih dječaka u patikama, koji su benevolentno puštali na slobodu srpske zarobljenike, okretali glavu od ritualnog odsijecanja glava na Ozrenu, žmirila dok je slavni komandant Orić lično rješavao srpsko pitanje oko Srebrenice. Jednim potezom noža.
Ta zapečaćena istina zakopana je u svijesti onih koji misle i vjeruju da su samo Srbi u Jugoslaviji željeli rat, da su krivi za rat, da su sami sebe istjerali iz s v o j i h gradova, iz Jugoslavije, pa sada treba nekuda da odu, (možda na nebo), a vijekovima su bili tu. Onda su, ničim izazvani, odlučili da je (Jugoslaviju ) utamane, da odsijeku čvrstu granu slobodne zemlje za koju su se junački borili, te da nakon pedesetak godina pomognu stvaranje neke velike Srbije.. Činjenica je n e p o b i t n da su Srbi u BIH one nesrećne godine preglasavanja htjeli da ostanu u Jugoslaviji, kolika god bila, ne u Srbiji, da ne gledaju čuveno „vezivanje slobodarskih zastava“ .. Znali su šta to znači i kuda to vodi. Tako je i bilo.
Danas najviše državljana BiH (mahom iz Federacije) uzima državljanstvo zemalja u koje su otišli, dok grupa njih, zabludjela mitologijom islamske cjeline (Srbi ne mogu biti cjelina, ko su oni da budu srpski svijet) nahuškava ove preostale nesrećne građane BiH da se ovdje ponovo zakrve i dokazuju ko je u pravu, a ko nije. Jedina opcija prihvatljiva za Bošnjake bila bi da Srbi zauvijek zaćute. Kao ono kod sklapanja braka, „ako neko nešto ima protiv –neka sada kaže„– mada u onome dejtonskom sklapanju braka tj. mirenja – nije bilo pitanja ni jednima, ni drugima. Mir. Tačka
Nakon što se Benjamina vratila u Sarajevo – spomen ploča na Vijećnici je tamo gdje je bila. A onda su došli Kazani.
I to je valjada zadnji čin dugogodišnje drame ponižavanja Srba tj. kako se Bošnjaci odnose prema žrtvama koje su pobili. Narod koji sebi pripisuje moralne, odbrambene osobine, na nekakvom odvaljenom kamenu ispred jame Kazani, koji bi valjda trebalo da je spomen-ploča, „ kao pored puta u saobraćaju poginulim Srbima“ (što je izrekla jedna zastupnica Naše stranke, ali njena se nije čula) udara ponovo nož u leđa Srbima, s kojima kao žele da žive. Kako ? Normalnim ljudima takvo zajedništvo nije jasno.
Takva sramota, takvo negiranje ubistava, bolje rečeno klanja nad bezdanom jamom Trbevića (gdje smo nekada dovodili djecu da udahnu svježi zrak iz teške sarajevske magle) to nemušto orgijanje koljača nad vezanim žrtvama, koje su prije toga kilometrima pješačile do jame u kojoj će skončati živote, ne s metkom u potiljak, pa da odu u smrt kao ljudi (iako svako ubistvo nije ljudski čin), razlikuje se samo po količini prethodnog bola i patnje (Srbi su to prepatili u brojnim jamama, pa znaju šta je neljudsko iživljavanje) – nego mučeni i preklani. Od koga? E, to je zagonetka. Navedena su srpska imena - koliko se kao zna - žrtve su poznate - ali ne i dželati, iako je to odred, brigada Armije BiH, regularna, proslavljena, koja ima spomen-obilježje ...To mora i dalje da ostane tajna.
Niko Bošnjake ne tjera da urade bilo šta što će pokazati da su ubijali, mučili i zatvarali ljude po skrivenim i neskriveniom logorima u Sarajevu. Mnogi Srbi su jednostavno nestali. Nestali mladi vojnici u Velikom parku, u mučilištu kasarni Viktor Bubanj... U Silosu u Tarčinu, vojnici JNA u Dobrovoljačkoj, napadnuti nakon što je bila data riječ (data riječ !!) da će otići slobodno, ali nisu.
Benjamina Karić je s a m o čuvarica VIjećnice (cijele Baš-Čaršije u kojoj nikada nije bilo Srba i njihovih radnji) kontrolisana i instruisana dokle smije da ide, a smije s a m o da se smješka i pokazuje slike bivših gradonačelnika posjetiocima. Odluke donose drugi. A oni su rekli da imena zločinaca na Kazanima nisu poznata, a jesu, samo su im oni kao sudili i zato i ne treba da stoje zapisani na spomen-obilježju poklanih Srba. Sramni Izgovor dostojan licemjera, koji ne prezaju da i dalje vrijeđaju sve što može i za jotu ugroziti njihov status žrtve. Stranci to ne vide i ne čuju. Strašna tragikomedija traje....
Smijao se Draško i grlio je Benjaminu baš iskreno.
Praktično – kako je vrijeme pokazalo - za ništa.
Prenošenje blogova i tekstova sa portala Frontal dozvoljeno je nakon isteka 48 časova od objave bloga ili uz pismeno odobrenje redakcije (01.11.2021.)