Radmila Trbojević
„Dobra majka je ona koja vremenom postaje beskorisna„
(Buka Portal, 11 juni 2021, Annalisa Pintus, a prevela i obradila Ana Muratović)
Nije ovaj tekst o vrijednosti porodice aktuelna tema, a nije ni život naroda posebno mladih u BiH, koji bježe glavom bez obzira iz ove zemlje, vodeći djecu, a ostavljajući roditelje... Aktuelna tema je ova zbrka oko Izbornog zakona, a zapravo u toj temi ima samo brige ko će šta biti, zgrabiti, zaposjesti.. Samim tim životne teme naroda su na margini. Dakle, aktuelno je ne to k a k o spasiti narod u BiH od izvjesne zaraze virusom ponovo, i nastupajuće gladi, nego je svakodnavna tema saga o izmjenama Izbornog zakona.
Namjerno se ne bavim komemoracijom u Potočarima. Ta takođe, saga, ta priča dosadila je urbi et orbi, ne zato što ne treba spominjati i žaliti srebreničke žrtve, treba, naravno, nego zato što u tome Bošnjaci nemaju mjere, nemaju dostojanstvenog, tihog žalovanja, nego beskrajnih priča opet uri et orbi, svjedoćenja , filmova ..Svake godine sve gore. Znamo šta misle , čemu se nadaju - ali ž i v o t u BiH postaje nemoguć od sredine juna pa do kraja jula od mnoštva emsija na svim programima, od žalopojki publike i rodbine, od optužbi Srba, prijetnji zabranama, zakonima itd. – koje se ponavljaju i koja ceremonija postaje ne žalovalnje –nego postavka za svijet. Kako dalje, a da to bude normalna komemoracija, dakle obilježavanje koje se radi kao i u svim zemljama gdje ljudi žale i klanjaju se sjenama žrtava - zaista ne znam.
Da smo mi Srbi komemorisali na svim mjestima gdje smo protjerani, pobijeni poklani, ugušeni, nabijani na kolac, bacani živi u jame itd. ništa drugo u životu ne bi radili godinama nego kukali i t r a ž i l i, da smo imali muda, da Hrvatska ne može kao nacistička, ustaška država - ući lagano u Jugoslaviju i biti prva u EU, prije drugih bratskih republika SR Jugoslavije (koje, uzgred, nisu bile države), dakle mogli smo da naše dušmene ne zovemo braćom u jedinstvu koje je podiglo standard Hrvatske i Slovenije. S pravom smo mogli. Ali nismo. Gradili su naši roditelji svoju zemlju i mi kasnije, pjevali na prugama i autoputevima, kao da ništa nije bilo. A, bilo je svašta....
Ali, vrijeme izbora neumitno dolazi. Mene, iskreno, metaforički, ova priča o izborima (koja je u stvari naša) zajebancija - podsjeća na dugotrajan i komplikovan porođaj, koji se na kraju završava carskim rezom, jer BiH ima sužen “karlični“ kanal da bi glava novorođenčeta (čitaj neka nova pametna politika) mogla da prođe, pogotovo bez ikakve vizije budućnosti, osim ratne . Rez treba da bude američko –briselski, ne domaći, to se čeka, a političke vođe se nadaju sljedećem: SDA da će ultimate cut napraviti stranci, kao uvijek u njihovu korist, dok HDZ i SSND taktiziraju (Čović, Milanović i uz njih Dodik), sa svim varijantama se slažu, osim što Milanović kaže jasno šta misli o Sarajevu i Bošnjacima. Naša opozicija zbija redove, Draško se smiješi bijele pokazuje zube i slika se skoro svaki dan, hrabri Nebojša ne uzmiče - sve čekaju ko će da bude vođa, što izgleda još nije jasno, osim možda Nešiću...Međutim, Befehl će doći kad NEKI GORE, pojma nemam koji, odluče o našim izborima. Tada će se možda desiti promjena. Ili neće. Igra bez granica će se onda nastaviti. Kao i do sada.
A, sada da se vratim temi koja je u naslovu:
Kad sam pročitala gore pomenuti tekst, osjetila sam mučninu. Pa sam onda proguglala da shvatim ko je autorka i saznala sam da se bavi primjenjenom psihologijom. Profesionalno znanje i dostignuća autorke ne negiram, nisam psiholog, ali shvatam s koje pozicije (ima veze ova globalna, avangardna, moderna gender –priča) i s kojim ciljevima ona piše o ulozi i prestanku smisla postojanja majke kad djeca odrastu. Iza ovoga se krije nepotrebna roditeljska briga o djeci, koja ne treba ni da postoji osim možda, do sedme godine kad idu u internat), mada ona to vješto prikriva onom rečenicom na kraju, koja nije njena, a parafrazirana glasi „Kad majka zaista voli svoju djecu, uči ih da sami lete„
Kad bi se provela anketa u BiH o tome koliko mladih danas živi sa roditeljima mladi koji su još tu (ne zato što to žele, već što moraju) zapanjio bi nas rezultat ! U zemlji gdje nema dovoljno posla, gdje posao, i kad ga ima, dobijaju podobni poslušnici – gdje se mladi doživotno zadužuju da bi kupili stančić od jedva četrdesetak kvadrata - nema govora o nekom osamostaljivanju, kad im kad sve poplaćaju - ostane jedva da prežive. Tu ne ubrajam one koji odmah dobiju sve !
Autorka propagira novi stav o nepotrebnosti porodičnih veza, a ohrabuje kako se čini porodicu ovog modernog vremena, (dvije tate i dvije mame) pa zato ulogu majke svodi na posao koji je, kako ona kaže, ako ga je pravilno obavila, treba da se s k l o n i, jer postaje beskorisna, nakon što je rodila dijete (što radi i zamjenska majka). Izgleda da je izlaz u brakovima b e z djece, dvije tate i dvije mame – ili ako im se svuda u svijetu dozvoli da usvajaju djecu-oni znaju kako treba i kuda to vodi. A znamo i mi.
Italija je, kako smo u proteklom vremenu korone saznali preplavljena staračkim domovima. Penzioneri imaju pristojne penzije pa mogu sami plaćati skupe domove, ali mnogi imaju dobro stojeću djecu, koja plaćaju kućne pomoćnice iz svih krajeva Evrope (naročito iz Hrvatske) da njihova majke ne bi postale nad-majke. Skrivene ideje autorice, mada umotane u svileni papir neuvjerljivih emocija zapravo jesu – prvo strpati starca ili staricu (naročito majku) u starački dom, ali ih i ukloniti fizički, iz života, što prije, jer dobijaju visoke penzije i tako opterećuju budžet.. To je, doduše, izgovorila jedna visoko poziconirana gospođa (EU finnasije) iz briselske zajednice novih gurua modernoga života, a to je nova europska teorija o nepotrebnosti porodice kao jake emotivno vezane zajednice.
Ima roditelja, koji prihvatajući da su beskorisni, da ne bi kontrolisali mlade, a već su duboko u hladnoći duše, koju su naslijedili od svojih roditelja i koja im je normalna (imaju odlične penzije, sudije, advokati, ljekari itd.) - pa nastanjuju kruzere tokom cijele godine – boraveći po južnim morima, ali i na hladnom Arktiku - tako da niko nikome ne treba i niko nikom ne smeta - u modernom tako srećnom svijetu.
Šta znače nezavisna i samopouzdana djeca po autorki ?! Negdje sam pročitala da vrlo visok procenat mladih Italijana žive sve do četrdesetih godina svoga života sa roditeljima, jer nemaju svoj stan ...Čak i u tako bogatoj zemlji kakva je Italija. Šta reći za druge.
Pošto sam rekla šta mislim o tekstu pomenute autorke, evo samo još nekoliko rečenica o mojoj nani – mojoj svekrvi, koja nije odlučila da bude beskorisna.. Ja sam joj zahvalna za sve što sam postigla u profesionalnom životu, jer sam zahvaljujući njoj putovala godinama po svijetu kao prevodilac dok je ona brinula o unucima. Odlučila je da bude prisutni, živi oslonac onima koje je beskrajno voljela. Nana Stanika je bila super majka i super baka. Takvih majki nana i baka ima više, mnogo više nego što autorica može i da zamisli. Bar kod nas.
Prirodni, roditeljski, nekada nanin, pa dedin, a sada moj zagrljaj bake, taj iskreni izvor bezgranične ljubavi i snage porodice - u mojoj porodici nikada nije presušio. I neće.
Šta o tome misle ovi novopečeni europljani koji se emocija stide, ili im oslonac roditelja ne treba - baš me briga.
Prenošenje blogova i tekstova sa portala Frontal dozvoljeno je nakon isteka 48 časova od objave bloga ili uz pismeno odobrenje redakcije (14.07.2021.)
Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne predstavljaju nužno uredničku politiku portala Frontal