Radmila Trbojević
Slučaj Samardžija
Ab irato čovjek lako kaže svašta, pogotovo kad se desi da čuje ili pročita neku glupost koju napiše neko ko nema pojma o čemu priča, ili piše, ili, što je uslučaju koji me navede da ovo pišem, još gore, dakle sasvim suprotno - ta perosna tačno zna šta, kada i o kome, a pogotovo k a k o treba da piše, e da bi postigao cilj koji je nedvosmislen.
A, baš toga čitalačkog gnjeva se treba čuvati, jer ništa ne rješava.
Dakle, evo najmirnije što se može: Čuveni erseovski bloger (tako vole da kažu Bošnjaci ) već duže vremena, kao neki „glas istine„ koji u Republici Srpskoj o proteklom ratu, po njemu, ne postoji, piše šta mu padne na pamet, ali najprije teme koje će uzbuditi i razgnjeviti čitaoce u Fedearaciji, sve da bi zadovoljio, valjda, nalogodavce, ili svoje brojne bošnjačke simpatizere.
Naravno da svako od nas ima pravo da kaže šta misli, pogotovo kako i na osnovu čega nešto zaključuje, pa tako i tekst o pokojnom pukovniku Samardžiji. I to je dobro, mislim, to je apsolutno demokratski, ali ne ljudski korektno.
Ja, lično, nikada nisam čula za pukovnika Dragu Samardžiju, niti ga lično upoznala, a vjerujem ni da ga zna pomenuti blogerdžija, koji ga mrtvog blati, jer piše o njegovom kukavičluku te sledstveno tome o njegovoj ulozi u eventualnom ad hoc mogućem POMIRENJU masovno napadnutih Bošnjaka i Srba agresora, koje se, kako stvari sada stoje, vjerovatno nikada neće desiti, jer smo mi loš narod a sa lošim narodom ad verbum se dobri Bošnjaci ne mogu miriti.
O pukovnikovom vojevanje u odbrambeno – oslobodilačkom ratu VRS u RS-u, saznajem iz jednog drugog, beneveolentnog i iskrenog bloga, tj. koje je dužnosti pukovnik obavljao u ratu, što mi govori da je u ratu bio na čelu svoje jedinice /jedinica, komandovao je, dakle nije bio kukavica, jer komandanti u srpskoj vojsci obično nisu bili kukavice. Bar koliko ja znam.
Kukavica je Samardžija po pomenutom blogeru zato što nije izašao pred sud, stao hrabro pred bošnjački sud, formiran s a m o za Srbe, svejedno je koji, te dokazao da nije ratni zločinac i da nije počinio zločine koji mu se stavljaju, ili bili stavljeni, na teret, nego je pobjegao u Srbiju i tamo umro.
Izbor pukovnika Samardžije, sa stanovišta slobodne ljudske odluke da bira između života sužnja i spore smrti u kazamatima - i odluke da to n e ć e a fortiori (baš zbog toga razloga) bira da se skloni u Srbiju, našu maticu, gdje su i neki drugi Srbi bili našli relativan mir, ali bar ne skapavaju u zatvorima - nije uopšte bio nezamisliv, ili nelogičan, dapače, vrijeme je pokazalo da je bio veoma razumljiv, bez obzira radi li se o kukavici, ili o srpskom heroju.
Bolje je, možda, bilo da su naši čelnici (koji sada iscrpljeni i bolesni čekaju presude, a neće biti oslobadjajuće) sami sebi muški presudili, teško je to izgovoiriti , teško bih to rekla rođenome ocu, jer suđenja se ne prenose javno, dapače, njihove odbrane nisu javne, podaci koje iznose u svoju odbranu znaju smo advokati, činjenice ne dopiru do ušiju sudija, pa njihovo mučeništvo i patnja nemaju odjek kakav bi trebalo da imaju (skine se ploča sa imenom prvoga predsjednika Republike Srpske - pitam se je li baš moralo ?), nego da su sjeli na optuženičke klupe za krivicu zajedničke komandne odgovornosti, ne za lična ubistva i mučenja, za koja nisu morali znati -za koju bošnjački heroji uglavnom nisu odgovarali.
Zašto je to tako ?
Pa i ptice na grani znaju da su za Srbe bile predodređene dugogodišnje zatvorske kazne unaprijed, pogotovo u Hagu, bez previše dokazivanja, bez udubljivanja u konkretni predmet (svi su predmeti praktično bili isti ), bar što se tiče poznatih i značajnih Srba iz protekloga rata, svi uvedeni u i s t i tzv. UZP (udruženi zločinački poduhvat) u kojem su svi Srbi u bošnjačkim lamentiranjima o agresiji na BiH, stigmatizirani kao agresori (osim u presudama) ali su zato s v i Srbi osumnjičeni za ratne zločine u Hagu, ali i na BiH sudovima - ratni zločinci, sa presudama, ili bez njih (termin agresija su izmislili Bošnjaci) prema bošnjačkoj, do danas važećoj percepciji događaja - poduhvatili da pobiju, zatru i unište Bošnjake. Koji jadni nisu imali ni vojsku, ni vođe, ni junake, ni heroje – oni su bili mala djeca koja pojma nisu imala zašto je došlo do sukoba u BiH. Tako su svi bošnjački generali – heroji bili oslobađani, ili će biti - dok su Srbi dobili stotine godina robije. To je činjenica.
Pri tome Bošnjaci danas slobdno žale nad svojim ubijenim i mučenim sunarodnicima u srpskim logorima, i neka ih žale, imaju pravo, jer toga je bilo, na našu sramotu i žalost, na pamet mi ne pada da takve stvari negiram, ili upoređujem ko je koga više ubijao - ali pri tome i ne pomišljaju Bošnjaci da saznaju pravu istinu o stradanjima Srba i Hrvata u njihovim logorima. To je tabu tema za cjelokupni intelektualni i akademski dio Federacije. Ruralni dio kao da ne postoji, odnosno postoji, ali ćuti –dok mučeništvo drugih ne spominje. Niti prihvata da je uopšte bilo.
Dovoljno je da blogerdžija pobroji sve spaljeno, srušeno, uništeno, zatrto sa zemljom u Bošnjaka, a samo ponekad, blago, da se ne bi Bošnjaci uvrijedili – spomene i srpske žrtve?
Šta bi pukovnik Samardžija dokazao da je ostao i upustio se u „pravnu borbu„?? Da li bi dokazao da nije kriv? Teško. Jednostavno, čovjek je, očigledno, znao šta ga sleduje na sudu koji ne sudi samo prema dokazima (pa bi bilo lakše i više vjere u pravično suđenje) - a trebalo je da pukovnik pokaže kako je spreman da robuje desetinama godina. Drugi su bili hapšeni ovdje, odvođeni, ponižavani – a bili su spremni da se jave na poziv. Ne, trebalo je da ih hapse kao zločince. To je poenta priče.
U okolnostima koje vladaju s a d a postaje sasvim jasno da je ta pukovnikova odluka bila negdje i logična, naravno, gledajući događaje koji su se Srbima, osumnjičenim za ratne zločine, već desili – i kojima je očigledno nije kraj – jer ponavljam, ako su svi Srbi loši ljudi –kakvu pravdu očekuje, nota bene, general Savčić, koji nije kukavica kao Samardžija, dapače, a koji m o r a dokazivati da nije bio tamo gdje tužba kaže da je bio. Hoće li uspjeti ? Nemam pojma, ali imam strah za svakoga srpskog vojnika, komandanta, a možda kako stvari stoje, i svakog borca u rovu – smo ako je Srbin, nosio pušku i kako kažu Bošnjaci ako je „okrvavio ruke“. Kako je neko mogao biti borac, sa jedne i druge strane, a da pucajući u drugu, protivničku stranu, ne okrvavi ruke. Ili se Bošnjaci referišu na krvave ruke mudžahedina, koji vezanim zarobljenicima mačetama sijeku glave. E, tu su ruke krvave. Inače je u ratu: puška –tebi –puška meni – pa ko preostane.
Da zaključim: Pomirenje kao, recimo, željena kategorija u BiH , od strane kao multientničkih Bošnjaka, ali i stranih moćnika, gledajući sa aspekta „nevinih„ Bošnjaka, podrazumijeva potpuno, bezpogovorno, prihvatanje i priznanje da su Srbi (udruženi sa Srbijom) napali BiH, da su genocidni, da su o n i krivi za rat, da nema druge istine osim njihove, da je to t a k o i nikako drugačije. S tim u vezi je i Valentinov zakon o priznanju genocida. Takav zakon, kad bi bio usvojen, bio bi smrtna presuda za Republiku Srpsku.
Takvo pomirenje bilo bi njima, možda, prihvatljivo. Sve dok toga nema (a ne može biti) oni neće stati. Snažno se nadaju da će NATO bombarderi krenuti da ponovo sipaju uranijumske bombe na Republiku Srpsku – što danas nije tako lako. Ipak, Bošnajci misle da će njima prijatelji da naprave ONU NEKADAŠNJU ZEMLJU koju su tako voljeli, ali iz koje su otperjali čim je bilo moguće. Jasno je da Republika Srpska sama ne bi imala šanse da se takvom napadu odupre. Zato o tome i ne misli . . . Ali, nema iluzija o tome kakvo rješenje bi bilo Bošnjacima najmilije.
Postavlja se, međutim, jedno razumno pitanje, da li bi to bio s a d a dobar izbor za njihove prijatelje, EU, Ameriku i cijeli Zapad, kad imaju dosta svojih problema. Naime, prilike se mijenjaju. Mislim da od masivne „pomoći“ Zapada zapadnome Balkanu nema ništa. Mislim da je to vrijeme prošlo. Odluke su donesene i samo budale nisu svjesne da pomoći nema sa strane – pogotovo ako stalno blatite i pljujete one sa kojima kao želite da živite.
Znamo da je pravda spora, ali polako sve dolazi na svoje mjesto. To nekako kaže i Bakir Izetbegović, makar ne misli sto što i ja. Ali, bilo bi dobro sjesti, razmisliti, pa jednom strpljivo razmišljajući, staviti tačku na prošlost. Jer, neumitno proticanje vremena na kraju pokaže gdje nam je svima mjesto.. Do tada, trebalo bi pokušati živjeti jedni p o r e d drugih. Na silu zajedno živjeti - ne ide. Na kraju to postaje samomučenje, iscrpljivanje energije, koje ne vodi ničemu. Odnosno vodi u propast.
Neka je pukovniku Samardžiji, kukavici, ili heroju, zavisi kako ko gleda - laka crna zemlja, što se mene tiče.
Prenošenje blogova i tekstova sa portala Frontal dozvoljeno je nakon isteka 48 časova od objave bloga ili uz pismeno odobrenje redakcije (25.02.2021)
Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne predstavljaju nužno uredničku politiku portala Frontal