Radmila Trbojević
Bez naslova
- Bilo bi mnogo toga da se kometariše. migranti, Salakovac, spremnost BiH da dočeka one za koje je znala da dolaze, a pravila se da ne zna , ushićenost Sarajeva dolaskom Erdogana, Davorov hod po mukama, koji se nastavlja, ko zna do kada, ali meni u oči upadaju razni komentari ustanova, koje se dovode u vezu sa “slučajem David”, kao recimo izjava, dopis, ili šta već jest, zbora tužilaca RS u kojem se oni na neki način pravdaju, odnosno skidaju sa sebe (kao grupa, ustanova), neku moguću krivicu, eventualni loš rad odn. jasna insinuacija da javnost misli svi oni loše rade, kao da sebe grupno amnestiraju i pri tome zapravo aludiraju kako ta uzavrela javnost ruši cijeli tužilački kor, i ne samo njih, nego cijelu Republiku Srpsku, njene institucije, sistem, policiju itd. To jednostavno nije moguće. Ako pojedinci, bilo ko, bilo kakvu ulogu da ima – čini kičmu ove Republike i ako od njih (dakle pojedinaca u vlasti) zavisi c i j e l a Republika – onda to nije dobro. Bilo je uvijek jakih i čuvenih pojedinaca, boraca koji su dali živote, dijelove tijela, karijeru, koji su imali i čast i muški stav – pa je nakon njihovog odlaska Republika Srpska o s t a l a. I ostaće.
- Ima jedna divna rečenica u latinskim izrekama koja glasi: “Neka bude pravda, makar se i nebo srušilo”. Svako ko za sebe misli da je država (čuveni Luj 16 –ti) mora znati da država, u ovom slučaju naš entitet, počiva na političkoj v o l j i naroda, baš onako kako je Republika Srpska i stvarana. Pa ako se i sruši nečije nebo, ako se sazna da postoji nešto, ili neko, što se krije od javnosti u slučaju David – i ako se to dokazima utvrdi - i tada će biti Republike. Dapače, biće je još više.
- A sada jedna druga tema:
S a g a o odlasku u Njemačku dvije zdravstvene radnice, jedne s višom medicinskom školom i dvadesetak i više godina prakse i to, između ostalog, u operacionoj sali, i druge, doktorice, specijaliste i subspecijaliste, koje su obadvije s a m e našle posao u Njemačkoj, u uglednoj klinici, iz koje je vlasnik njima već poslao ugovor o radu, dakle nakon što su tamo bile lično i sve same dogovorile.
Nakon što su u Bugojnu položile ispit iz njemačkog jezika, koji ovdje u Banja Luci nije lako položiti, to znaju i ptice na grani, gdje treba ulagati i ulagati mnogo novca te položiti nakon nekoliko padanja (namjerno ne kažem koji stepen), jer bi se koleginica koja to radi, mogla osjetiti napadnutom, a ja to ne želim- nego samo kažem da nama iz Banja Luke svi putevi odlaska i zapošljavanja na zapadu vode i s k l j u č i vo u Sarajevo, naravno osim onih redova ispod „Ekvatora“, kod nas, o kojima sam već pisala.
Sa svim dokumentima, prevedenim, složenim, dakle dokazima da one jesu to što je napisano da jesu - krenule su na zakazane termine u Ambasadi Njemačke.
Međutim, na vratima ih dočekuje službenik (koji je u stvari portir) ali koji počinje trijažu, koja će trijaža biti ozbiljna tek kad dvije nesrećnice dođu kod nadležne službenice, koja razbacuje papire doktorice (diplome i druga dokumenta) po stolu s nipodaštavanjem, ukazuje na ćirilične diplome, licencu, subspecijalizaciju iz Beograda brecajući se i ponižavajući je gore nego da je „bauštelac“ i ovu drugu, koja, kažem, radi u operacionoj sali i koju je gazda klinike naručio da dođe na posao 1. juna u 7 h . - a koju izbace iz kancelarije, jer je onome portiru u lice rekla šta misli. A rekla mu je da on nije u životu vidio onoliko knjiga koliko je ona pročitala, niti će ih u životu vidjeti. Došlo je do verbalnih uvreda, da ne ulazim u detalje.
Doktoricu u klinici jedva čekaju da dođe, budući da je tamo njena struka deficitarna, ali barijeru službenice koja određuje da li neko i m a sve papire za ono za šta aplicira - a ona misli da nema - a koji međutim uopšte n i s u navedeni u listi potrebnih papira, koje izdaje Ambasada – nije moguće proći. !! Njima, naime, o d m a h kažu da nemaju sve papire i prije nego što su sve vidjeli.
Zašto sve to, pitaće se ljudi koji budu čitali ovaj blog. Evo zašto: Trebalo je ove dvije mučenice poslati u Agenciju za p o s r e d o v a n j e pri zapošljavanju! To što su s a m e sebi našle posao, dobile radne ugovore, što su intervenisali poslodavci. -koga je briga ! Postoje pravila. Kad su shvatile da ipak moraju ići u agenciju, jedva su je pronašle. Ušavši u Agenciju dobile su obavještenje da službenik, koji tu radi, nije tu, nego je otišao na Džumu u 12 h, naime bio je petak (što je, naravno, njegovo pravo), ali koji se nakon toga n e ć e više vraćati na posao.
Gladne i žedne, bez izgleda da dobiju informacije – više nisu znale šta da rade. Lomeći će se između odluke da kažu sve što misle – ali shvativši da bi mogle u miroljubljivoj sredini, kakva ih je dočekala u Sarajevu, završiti i u pritvoru, ako se ne smire nekako su došle sebi, čemu je pomogla i neka nešto ljubaznija službenica, koja im je dala po čašu vode i pomogla da shvate šta im još treba od dokumenata i prevoda, na šta još treba udariti apostil (koji svaki pojedinačno treba platiti) slomljene i p o n i ž e ne do krajnjih granica sjele su u auto i krenule nazad u Banja Luku.
Ja nemam namjeru da sudim o odlukama drugih ljudi, niti to mogu. Samo komentarišem postupak onih koji bi morali čuvati dostojanstvo ambasade strane zemlje u kojoj rade, što sudeći po postupcima primitivnih i bahatih lokalaca, koji u njoj rade, nije slučaj.
Čujem (ali ne tvrdim, jer ne znam pouzdano) da se bošnjački personal u Ambasadi Njemačke mijenja svakih nekoliko mjeseci, pa sada pretpostavljam i zašto. U Sarajevu su posao našli, osim u njemačkoj ambasadi i u mnogim drugim stranim ambasadama, organizacijama i nevladinim udrugama, uključivo naše delegate koji su zgrabili ogromne plate i naprasno jako zavoljeni stono Sarajevo- silni Bošnjaci, veoma dobro plaćeni - pa bi, dakle, udobno smješteni i zaposleni, morali da se pobrinu da održe ugled onih koji ih drže kao malo vode na dlanu.
Prenošenje blogova i tekstova sa portala Frontal dozvoljeno je nakon isteka 48 časova od objave bloga ili uz pismeno odobrenje redakcije.