Radmila Trbojević
Memento za generala
Nakon strašne euforije federalnih medija, koja je trajala danima, očekivanja mogućnosti da se ospori „manji entitet RS“, prikazivanja zločina, Srebrenice, logora Omarske, Keraterma, svih detalja, snimaka, presretnutih razgovora - koja je bila neizdrživa na svim TV kanalima većeg federalnog entiteta - sada mogu biti mirni oni koji su željeli i dočekali ovakvu generalovu presudu. Međutim, ta količina zornog dokazivanja genocidnosti srpskog naroda kroz lik Ratka Mladića, neviđeno ujedinjenje svi mogućih medija u Federaciji i Hrvatskoj i šire u očiglednom animozitetu – bila je zaista zastrašujuća poruka srpskom narodu, kako u Republici Srpskoj tako i u Srbiji.
Najaveći „dželat„ ikada cijelog Balkana - konačno je presuđen. Faktički, general je u Hagu žrtvovan uz haški pravni ritual, koji je znalački, detaljno mada pravnički neuvjerljivo, dokazima ne sasvim ubjedljivim, presudom koja broji preko 2.500 strana, koja se znala unaprijed već odavno, svjedocima koji su se s v e g a precizno sjećali za razliku od onih koji su sve naprasno zaboravili, ili negirali počinjena ubistva od strane Orića i drugih bošnjačkih komandanata - osuđen javno, mad je već godinama zapravo već bio živ sahranjen. Ostavljen je u životu samo da dočeka hašku kaznu, ne zasluživši da, kao oni, koju su slani kući iz Haga, boluje kod kuće dok ne umre. Međutim činjenica je da je general zapravo umro onaj dan kad je počeo da se krije, zato što kao komandant srpske vojske, baš zbog svog časnog imena i čina koji je nosio nije smio da se krije. Gledano jednostavno, dakle van šireg bezbjedonosnog i političkog konteksta, kao vojnik, imao je samo dvije mogućnosti: a) da se preda, ode u Hag i kaže da je on komandant VRS, da preuzima odgovornost za učinjeno, ako se dokaže da krivica postoji za ono za šta ga optužuju. Međutim, morao je znati da za bombardovanje Sarajeva ne može izbjeći krivicu, pogotovo što doživotno robijaju po kazamatima širom Evrope mnogi njegovi oficiri - za isto, već presuđeno djelo. Morao je biti spreman putem odbrane, javno, da kaže zašto nije zauzeo Sarajevo kad je to mogao. Zašto se dešavalo da u njegovm vojničkom napredovanju – često bude stoj, dalje ne! Morao je, takođe na neki način dobiti informacije o događajima u Sreberenici (od 20.jula mogao je da djeluje i utvrdi š t a se desilo nakon njegovog odlaska) i poduzeti mjere protiv onih koji su ubijali zarobljenike, ma kako se stvari po njega dalje razvijale, imajući u vidu da je znao, ili je morao znati da stvari u Sreberenici neće biti, i nisu bile onakve kako je on možda mislio, zaključujući na temelju onoga što je govorio zarobljenim ženama i djeci. Da li je general donosio odluke sam? Danas to više nije ni važno. Kao glavnokomandujućem – krivica je dodijeljena njemu.
Naposljetku, trebalo je, možda, da uradi nešto slično kao Biljana Plavšić, žena koja je na sebe primila strašnu stigmu srpske izdaje, ali je, odlučivši da se preda - bila vrlo hrabra i časna, bez obzira šta se pričalo o njoj i njenom dogovoru sa sudom - ili
b) da se ubije, mada bi ga „hrabri“ Bakir možda i tada nazvao kukavicom, on koji nikada u životu nije omirisao barut, niti o ratnim rovovima nešto lično zna, a izjavama dvadest i više godina kasnije - gura ove nesrećne narode u nove ratne rovove.
Dakle, ako je general mogao sam odlučivati o svojoj sudbini, trebalo je da napiše svoj politički testament srpskom narodu, pismo sinu i unucima - i ode u istoriju, ne dozvolivši da mu sude i ponižavaju ga evropski inkvizitori, njemu vojniku, koji je mislio i bio potpuno uvjeren da vodi pravedni rat za svoj narod. Priča da je dobro što je general izašao pred tribunal onako bolestan i rekao to što je rekao jedva sričući rečenice, braneći svoju vojničku čast – teško da je prihvatljiva, jer čekati da istorija nešto promijeni, gledano iz ugla onoga što se danas Srbima dešava, bez obzira na prošlost - teško da će se desiti. Herojska prošlost srpskog naroda, dokazano junaštvo i čojstvo u prošlim ratovima - zbrisano je, konačno, haškim odlukama i voljom moćnika, s lica istorije. A to jeste i bio cilj. Da je to tako govori i ponašanje bošnjačkih majki i žena, žrtava rata, u Hagu prije, ali i nakon saznanja da je general presudom - zatočenik do kraja svoga života,tj. samo formalno živ. Ali, to nije bilo dovoljno. Republika Srpska, koja je po njima zločinačka tvorevina, ipak će opstati. General, na njihovo iznenađenje, presudom nije odgovoran za događaje u krajiškim opštinama gdje je, navodno, takođe bio genocid, mada se težak zločin jeste dogodio. Za te događaje Srbi robijaju višegodišnje kazne. Bilo je jasno da je ispod bola, razumljive tuge za izgubljenim životima svojih najbližih - bila jasna i sasvim druga namjera: pokušati oduzeti srpskom narodu ono što je u Dejtonu dobio. Da će to druga strana ipak pokušati - skoro da je izvjesno.
Međutim, jedno krucijalno pitanje moralo bi se postaviti sada kada je za analize kasno – da li je general sam odlučio o tome da se krije svo vrijeme, tj. da li je n e k o u njegovo ime odlučio da ga krije. To pitanje vjerovatno neće dobiti odgovor, jer okolnosti generalovog, izgleda ne sasvim voljnog zatočeništva, teško će biti, a možda i nikada ne mogu biti objelodanjene. Mnogo toga u slučaju generalal Mladića ostaće tajna, a zaključivanje tipa „dobio je šta je zaslužio“ ocjena je onih koji, niti mogu, niti hoće da sagledaju događaje u konekstu strašnog međusobnog sukoba na ovim prostorima. Naravno, niko ne amnestira zločine, ali u ratu u BiH niko nije bio nevin, a pogotovo rat nije izbio „zbog belaja“ koje su nam nanijeli, i kako će nam ponovo nanijeti, susjedi, kako procjenjujući duboko „naučno“ neko veče ocijeni čuveni profesor, nekadašnji Jugoslaven, a borac za suverenu BiH od ubistva nedužnih oficira i vojnika JNA u Dobrovoljačkoj, koje je lično nadgledao - i kako vole događaje da prikažu neki novi istoričari. Desilo se što se desilo u svakom ratu. Ubijanje. Kad rat počne - tada je teško mjeriti dobra i loša djela. A, Alija je, znamo izabrao rat.
Međutim, danas se postavlja logično pitanje kako je moguće živjeti sa susjednim državama u nekakvom miru, stalno ih nazivajući zločincima i agresorima, pripremati tužbe u potaji, a stalno pričati o mogućoj zajedničkoj budućnosti ? Kakva je to budućnost? Za koga? Bilo je strašnih zločina na svim stranama i to je istina. Ali, jedino, za sada, Srbi, udruženi u zajedničkoj zločinačkoj namjeri nanošenja zla drugim narodima u BiH, jer Srbe niko nije ubijao, mučio i zlostavljao (nema žrtava, one su imaginarne), jer se nevina, od srpskih zločinaca napadnuta BiH SAMO BRANILA (Hrvati još čekaju vijesti iz Haga, nadajući se već viđenom, tj. da su se udali u dobru tazbinu, iako je rastava braka sada već izvjesna i), te presuđeni unaprijed, skoro istim mjerilima za svakog pojedinca - zapravo nisu imali nikakvu šansu da se odbrane. Priča o tome kako Srbi, kao narod, ne mogu da se SUOČE sa istinom o svojoj zločinačkoj prirodi i zločinima koje su počinili, a nećeda prihvate „istinu„ o sebi - odavno je dešifrovana. Svako objašnjenje, dokazivanje i rasprava sa onima koji o Srbima kao narodu loše misle pod maskom „pojedinačne krivice“ i neuvjerljive priče koju demantuje stvarnost – odavno je izgubilo svaki smisao. Gledajući i slušajući bošnjačke TV emisije, ali i neke naše komentare od kojih se čovjeku smuči – jer takvih komentara s bošnjačke i hrvatske strane o sopstvenom ponašanju u prošlom ratu jedva da ima po koji - teško se može zamisliti nekakva zajednička budućnost, ili još neobičnije – pomirenje u BiH. Izgleda da, čak i kad bi Dodik kleknuo kao Vili Brant u Potočarima i poklonio se sjenama mrtvih (a on jeste bio tamo kao i Vučić i odao poštovanje žrtvama), pitanje je da li bi iz Potočara izašao živ. A znamo i zašto. I znamo da teško možemo skinuti stigmu, koju su nam oko grla stegli oni, koji su srušili Jugoslaviju (a danas prisvajaju antifašizam, ukidajući čuvena srpska imena koja su bila simbol antifašizima), koji su se u ovome, ali i u prošlim ratovima, ponašali podjednako surovo prema zarobljenicima, ne poštujući ženevske konvencije. Razlika je u tome što su oni, ili amnestirani, ili rehabilitovani. Oni su bili dobri momci i za njihovo domoljublje i time opravdana nedjela - nema dokaza tipa „van svake razumne sumnje“.
Za svoje najbliže general nikada neće biti zločinac. Mnogi generalovi borci, narod iz rodnog Kalinovika, kao i predstavnici svih političkih partija u Republici rekli su javno da je general srpski heroj i imaju pravo da tako misle. Napokon, Banjaluka, Trebinje, Istočno Sarajevoi i druga mjesta u Republici Srpskoj neće pitati Bakira koga smiju, a koga ne smiju poštovati kao svoga heroja. Bakir ima svoga Orića i druge - mada nepresuđene miljenike - ali narod zna istinu. A ta istina ostaje, ma kako se stvari dalje razvijale. Bez obzira na surove presude Srbima, na komentare i razna mišljenja, na koje pojedinci svakako imaju pravo - ne smije se ovdje kod nas zaboraviti kako su teško časni borci i ratni veterani VRS, mnogi dajući svoje živote - branili i odbranili Republiku Srpsku. U tome nema ništa ni upitno, ni sporno, niti može biti.
Prenošenje blogova i tekstova sa portala Frontal dozvoljeno je nakon isteka 48 časova od objave bloga ili uz pismeno odobrenje redakcije.