Kultura
Dvadeset godina postojanja prve srpske knjižare u Švajcarskoj
Najveće švajcarsko selo Vetingen, se prije stotinjak godina dičilo sa dvije pozorišne dvorane, da bi u drugoj polovini dvadesetog vijeka ostala samo jedna, koja se nalazi u sklopu hotela Vinkelrid. To je mjesto gdje se redovno i uvijek iznova održavaju srpske kulturne manifestacije.
Tu adresu imaju Srpsko-švajcarsko pozorište „Duga", pisca i dramaturga Miodraga Lukića, kao i srpsko folklorno društvo „ANI Abrašević", na čijem čelu se nalazi predsjednik Saveza srpskog folklora Švajcarske Nenad Milenković.
Desetog februara, baš u toj pozorišnoj dvorani prva srpska knjižara u Švajcarskoj, knjižara StaNi iz Badena proslavila je dvadeset godina svoga postojanja. Inače ova proslava je prva u nizu od sedam manifestacija koje u narednih mjesec dana organizuje knjižara StaNi, a koje su sve posvećene "Akciji očuvanja srpskog jezika i kulture", koja je u dijaspori u organizaciji Ambasade republike Srbije otpočela prošle godine u junu mjesecu, gostovanjem dječijeg pisca LJubivoja Ršumovića.
Najznačajniji gost na ovom jubileju bio je švajcarski pisac i političar Oskar Frajzinger, koji se u jednom trenutku našalio imenujući sebe „švajcarskim četnikom". Tako su ga, naime nazvali u nekim švajcarskim medijima. Premda to zvuči kao šala, riječ ima težinu jer je izgovorena pred oko 130 gostiju, kao i pred diplomatskim predstavnicima republike Srbije u Švajcarskoj.
Sve se dešavalo pod blagim pogledom Bijelog Anđela Mileševskog, pa je izjava ovog poznatog gosta, pisca i političara, imala još veću težinu skoro kao da je izrečena u crkvi.
Proslava dvdesetogodišnjice jedne srpske knjižare je vjerovatno uobičajena pojava u Srbiji, ali u Švajcarskoj je to bio povod da poštovaoci pisane riječi stignu iz svih dijelova Švajcarske, pa čak neki od njih iz NJemačke, tačnije iz Štutgarta. Došli su uvaženi gosti i dragi prijatelji i svi oni kojima na srcu leži očuvanje srpskog jezika i ćirilice, identita, kao i istine o srpskom narodu. Prvi predsjednik srpskih pisaca Švajcarske Jovica Mihajlović, koji danas živi u Šapcu, je za samo za ovu priliku stigao iz Srbije.
Gost večeri Oskar Frajzinger se duboko poklonio pred ikonom Bijelog anđela, premda nije znao značaj iste, a kada mu je objašnjeno poklonio se još jednom, kao što se, poklonio pred oduševljenom publikom u dvorani.
Bila je genijalna ideja slavljenika da ikonu sa likom Bijelog Anđela postave u takvom uglu da se ima utisak, da anđeo sa ikone posmatra, kako pozornicu, tako i publiku.
Koviljka Stanulov-Ninković i njen suprug Zdenko Ninković već dvadeset godina vode srpsku knjižaru i prevodilačku kancelariju, a posjeduju nekoliko hiljada knjiga srpskih i svjetskih pisaca, pa je njihova knjižara prava mala književna oaza za Srbe u Švajcarskoj.
Koviljka ne govori rado pred publikom, a Zdenko još manje, ali je za ovu priliku pripremila govor nabijen emocijama, jer biti Srbin i ne sakrivati to, u posljednje dvije i po decenije u Švajcarskoj, tj. uopšte na Zapadu, nije bilo lako. Rijetki su oni Srbi, koji su u svakom trenutku bili spremni da stanu o odbranu istine o Srbima, kao što su bračni par Ninković. Zbog toga je njen govor, između ostalog, sadržavao osvrt na poplavu tekstova u medijima koji govore o kantonu Kosovo, o nikad većoj bliskosti ta dva naroda, te da „Kosovari" imaju dvije domovine.
Da se podsjetimo, ovih dana u Švajcarskim medijima opširno je pisano o 10-godišnjici „dražave Kosovo", a niti jedna medijska kuća nije pisala da je prije sto i jednu godinu otvorena prva srpska ambasada u Švajcarskoj i da diplomatski odnosi između Srbije i Švajcarske traju više od sto trideset godina.
Oskar Fajzinger, gost ove večeri, bio je i ostao protivnik priznavanja Kosova i činio je, kao poslanik u saveznom parlamentu, sve što je mogao da do toga ne dođe.
„Ja sam ustanik, borac za slobodu i došao sam među sebi slične, a odgovor novinarima koji i vas i mene nazvaše „nakrivo nasađenim" je da mi je draže da sam među vama nego među „dobrim ljudima", rekao je Oskar Frajzinger i u šali dodao, da bi sad morali svi da na pozornici stoje ukrivo i da publika na svojim mjestima trebala da se nagne na jednu stranu, da bi zadovoljili formu", rekao je Fajzinger.
Veče je počelo, pjesmom Nikole Grbića - Grbe „Ovo je Srbija", koji je došao na ovu promociju iz Beograda. Nastavljeno je govorom Koviljke Stanulov-Ninković, koja je potom pozdravila sve prisutne zvanice i goste, a među njima posebno Ambasadorku Srbije dr Snežanu Janković, generalnog konzula Zorana Jeremića sa suprugom i atašea za kulturu Nataliju Gunjić, koji su se odazvali pozivu i došli na proslavu dvadesetogodišnjice knjižare StaNi, što nije nimalo slučajno jer bračni par Ninković je to svakako višestruko zaslužio. Koviljka je posebno pozdravila i Zvonimira Jovanovića, predsjednika Srpskog kulturnog Saveza.
Glavni dio večeri pripao je gostu iz Valisa, koji je i pored gripa i visoke temperature uspio skoro dva sata drži pažnju publike. Za čitanje dijelova knjige na srpskom jeziku pobrinuo se Stefan Đukić, glumac pozorišta Duga. U muzičkim pauzama nastupali su u srpskim i švajcarskim narodnim nošnjama: pjevačka grupa KUD-a "Kolo" iz Badena i švajcarska pjevačka grupa „Merštimig" iz Vetingena, koja izvodi tradicionalnu švajcarsku muziku, kao i već pomenuti kantautor Nikola Grbić. U pauzi programa prisutni su bili u prilici da se posluže srpskim kulinarskim specijalitetima.
Na kraju programa Oskaru Frajzingeru, monografiju „100 godina Srba i Švajcaraca" poklonio je predsjednik Saveza Srba Zvonimir Jovanović.
Frontal