Region
Slovenci priželjkuju „poljski recept” za Hrvatsku
Ljubljana smatra da je hrvatski izlazak iz arbitražnog postupka o pitanju granice takođe kršenje vladavine prava i da bi Evropska komisija prema Zagrebu trebalo da postupi na isti način kao prema Varšavi.
Nakon što je Evropska komisija aktivirala član 7 Lisabonskog ugovora protiv Poljske, zbog kršenja vladavine prava, što bi ovu zemlju moglo ostaviti bez prava glasa u EU, Slovenija smatra da je hrvatski izlazak iz arbitražnog postupka o pitanju granice takođe kršenje vladavine prava i da bi EK prema Zagrebu trebalo da postupi na isti način, piše riječki „Novi list”, a prenosi Tanjug.
Ovaj list, pozivajući se na izvore bliske diplomatiji, navodi da je u slovenačkim političkim krugovima već ranije postojala ideja da se hrvatski izlazak iz arbitraže predstavi kao sistematsko kršenje vladavine prava te da se Evropska komisija uvjeri da u tom slučaju treba ići u istom pravcu. „To, međutim, nije naišlo na odobravanje u Briselu”, tvrdi sagovornik riječkog „Novog lista” blizak diplomatskim krugovima.
Slovenački šef diplomatije Karl Erjavec još je u julu je pisao Evropskoj komisiji tvrdeći da Hrvatska nepoštovanjem arbitraže krši šengenski prostor i pravni red EU, zahtijevajući intervenciju Evropske komisije po uzoru na intervenciju protiv Poljske.
Štaviše, Erjavec je tada tvrdio da je hrvatsko „kršenje vladavine prava” još gore od poljskog, s obzirom na to da se u slučaju Poljske radi o unutrašnjem problemu.
U istom je kontekstu bilo zanimljivo ponašanje Hrvatske. „Dok je Poljska u EU postajala sve izolovanija i marginalnija, Hrvatska je intenzivno radila na produbljivanju odnosa s Varšavom i ostalim članicama Višegradske grupe, što je kulminiralo inicijativom ’Tri mora’, koju su zajedno pokrenule predsjednica Kolinda Grabar Kitarović i poljski predsjednik Andžej Duda, što je Sloveniji olakšalo posao ocrnjivanja Hrvatske kao zemlje koja ne poštuje evropske vrijednosti i krši međunarodno pravo.”
Poljska je ujedno i jedina članica EU koja je otvoreno podržala Hrvatsku u arbitražnom sporu sa Slovenijom, dok je Slovenija otvoreno najavljivala spremnost da podrži evropske sankcije protiv Poljske zbog kršenja vladavine prava.
Novi list navodi da će Slovenija zasigurno nastaviti da igra na „evropsku kartu” u sporu s Hrvatskom, i to ponajprije kada je riječ o pomoći koju očekuje od Evropske komisije pri primeni arbitražne odluke.
Prvi potpredsjednik EK Frans Timermans, od kojeg je šef EK Žan-Klod Junker zatražio da posreduje u sporu između Ljubljane i Zagreba, rekao je juče da je posljednji susret premijera Hrvatske i Slovenije „dobar znak”.
Pošto je izvijestio kolegijum poverenika Evropske komisije o zagrebačkom sastanku Cerara i Plenkovića, koji je i održan poslije pritiska iz EU, Timermans je rekao da je „optimista” iako još nema rezultata.
Jedna od opcija koja je Sloveniji na raspolaganju jeste tužba pred Sudom EU u Luksemburgu. „U tom slučaju trebalo bi dokazati da je arbitražna presuda dio evropske pravne stečevine, a sud bi najpre trebalo da odluči da li je nadležan ili nije”, rekli su izvori „Novog lista”.
Pozivajući se nezvanične informacije, ovaj riječki dnevnik piše da se procjenjuje da bi sud mogao da prihvati takvu argumentaciju i zbog toga što se sporazum o arbitraži spominje u ugovoru o pristupanju Hrvatske EU u djelu koji se tiče ribarstva. „Ali, to je jako nategnuto”, ocjena je neimenovanog sagovornika lista.
Izvor: Politika