Svijet
Избори у Шпанији
MАДРИД - Грађани Шпаније данас бирају представнике локалних власти, на изборима на којима се очекује пораз владајуће Социјалистичке партије.
Право гласа у Шпанији има 34,6 милиона људи и они ће данас изабрати 8.116 градоначелника, 68.400 представника општинских власти и 824 регионална посланика у 13 од 17 полуаутономних региона.
Очекује се да ће владајући социјалисти претрпјети велике губитке на изборима за градске скупштине и регионалне владе, јавља Би-Би-Си.
Влада премијера Хозе Луиса Родригеза Запатера бори се да савлада рецесију и отвори нова радна мјеста.
У међувремену, хиљаде демонстраната и даље кампују на трговима широм земље, незадовољни економском политиком владе и високом стопом незапослености међу омладином.
Број демонстраната је порастао упркос забрани политичких окупљања уочи избора.
У пријестоници Мадриду око 30 000 људи окупило се на централном тргу Пуерта дел Сол.
Слични протести, популарно названи М-15, избили су у многим другом градовима укључујући Барселону, Валенсију, Севиљу и Билбао.
Организатори протеста апелују на демонстранте да се не сукобљавају са полицијом и покушавају да забране дистрибуцију алкохола.
"Ово је револуција, а не забава са алкохолом", писало је на једном транспаренту.
Метле које су дали присталице користе се да се трг сваки дан чисти, кажу очевици.
Дописник мреже Би-Би-Си каже да су организатори поставили и импровизовану кухињу и посебан сто са поврћем за демонстранте.
Демонстранти апелују на људе да не гласају за двије главне партије, владајуће социјалисте или опозицију десног центра.
Према мишљењу аналитичара, упркос снази протеста они ипак неће утицати на исход данашњих избора, осим што ће погоршати пораз социјалиста.
Очекује се да ће социјалисти изгубити контролу у упориштима као што су Барселона, Севиља и регион Кастиља-Ла Манча.
Према законима у Шпанији, забрањена су окупљања дан уочи избора како би се оставило простора за "дан за размишљање". Иако је забрана ступила на снагу окупљени нису хтјели да се разиђу, а полиција није интервенисала.
Организатори су најавили да ће протести бити настављени и након избора.
Демонстрације су почеле прије седам дана у Мадриду спонтаним окупљањем омладине незадовољне стопом незапосленоти од 45 одсто.
Укупна стопа незапослености достигла је 21 одсто у првом кварталу ове године, и то је највише у индустријализованом свијету.
Под називом /Los Indignados/ или Огорчени, демонстранти траже радна мјеста, бољи животни стандард, праведнији систем демократије и промјене владиних мјера штедње.
Шпански премијер Запатеро апеловао је на демонстранте да поштују "дан за размишљање", похваливши њихов "миран начин" протеста.
(Срна/Фронтал)