Svijet

Исланд – земљотреси и вулканска ерупција

РЕЈКЈАВИК - Најактивнији вулкан на Исланду, Гримсвотен, почео је да избацује лаву, а дим је достигао висину од 15 километара, али авиосаобраћај није угрожен.


Према саопштењу метеоролошких служби, избацивање лаве вулкана Гримсвотен који се налази на највећем леднику на Исланду, Ватнајекулу, праћено је мањим земљотресима.

Исландски геолог Хјорлеифур Свеинбјорнсон рекао је агенцији Ројтерс да је Гримсвотен избацио дим висине 15 километара и да се може говорити о великој ерупцији, али неће бити као прошле године.

Ипак, званичници на аеродрому Исавија рекли су да је уведена забрана лета од око 120 наутичких миља од вулкана.

"Затворили смо ту област да видимо како ће се понашати пепео", рекла је портпарол Јордис Гудмундсдотир.

Избацивањење лаве вулкана Ејафјајајокул, такође на Исланду, у априлу прошле године проузроковало је блокаду авио-саобраћаја када је због вулканске прашине отказано 100.000 летова, а осам милиона путника је било спријечено да дође на своје одредиште.

Последња ерупција вулкана Гримсвотн догодила се 2004. године.

Научници су, иначе, предвидјели да ће доћи до ерупције која је сада у току, али и процијенили да она неће довести до проблема вулканске прашине сличних прошлогодишњим и да авио-саобраћај неће бити поремећен.

Вулканске ерупције уобичајене су на Исланду, земљи која се налази на такозваном средњеатлантском гребену између континенталних плоча Евроазије и сјеверне Америке.

Истраживачи Универзитета Копенхагена и Универзитета Исланда рекли су да су честице пепела од ерупције вулкана Ејафјајајокул прошле године биле веома абразивне, што је опасно за авионе.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog