Društvo

Међународни дан избјеглица

У свијету се данас обиљежава Међународни дан избјеглица који је установљен децембра 2000. године одлуком Генералне скупштине Уједињених нација.


У поруци поводом Међународног дана избјеглица, генерални секретар УН Бан Ки Мун указао је на "узнемирујући тренд смањење броја избјеглица које могу да се врате кућама".

Бан Ки Мун је саопштио да се током 2009. године у своје домове вратило само 250 000 избјеглица од укупно 15 милиона у свијету, што је најмањи годишњи повратак у посљедње двије деценије.

Генерални секретар УН истакао да је тема овогодишњег Међународног дана избјеглица "Дом", који наглашава патње 15 милиона избјеглица више од три четвртине у земљама у развоју, који су морали напустити своје домове због конфликта или прогона.

"Морамо усвојити политику која ће се прилагодити овој ситауцији. То значи блиска сарадња са земљама домаћинима и интензивирање наших напора као рјешењу конфликта како би се избјеглице могле вратити својим кућама", рекао је Бан Ки Мун.

Високи комесаријат УН за избјеглице (УНХЦР) процјењује да најмање 5,7 милиона избјеглица широм свијета живи на ивици егзистенције, јер се у изгнанству налазе пет или више година и мали су изгледи да ће се вратити кући или легално населити у земљи у којој се сада налазе.

Већина избјеглица живи у земљама у развоју, а у најсиромашнијим земљама свијета живи 80 одсто свих избјеглица.

Највећи број избјеглица долази из Авганистана и Ирака, што чини 45 одсто свих избјеглих под заштитом УНХЦР. Свјетска економска криза додатно је погоршала тежак положај избјеглих и расељених широм свијета.

Свјетски дан избјеглица је прилика да се укаже на положај људи без којих, кажу, вјере, језици, па и историја свијета, не би били исти. 

Дан избјеглица најприје је увела Организација афричког јединства, да би одлуком Генералне скупштине УН у децембру 2000. године прерастао у Свјетски дан избјеглица.

УНХЦР је основан 1951. године како би послије Другог свјетског рата помогао избјеглицама да се или врате у своје домовину или настане у другим државама. 

УНХЦР је тренутно активан у више од стотину земаља, гдје помаже милионима људи да живе колико-толико с достојанством, да крену мучним путем повратка кући или у неким другим земљама почну живот испочетка.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog